Piątek, 22 czerwca 2018r.

Imieniny: Pauliny, Tomasza, Jana

Strona główna / Komunikacja / Testy nowej sygnalizacji

Testy nowej sygnalizacji

Testy nowej sygnalizacji

Foto: eLuban.pl

Dobiega końca ponaddwuipółmiesięczny okres prac przy skrzyżowaniu na ulicach Podwale, Ratuszowa i Zgorzelecka. Dziś testowo włączono sygnalizację świetlną na nowym skrzyżowaniu, uruchomiając tym samym pierwszą w mieście „zieloną falę”. Przeprogramowano również sygnalizację na przejściach dla pieszych.

Ostatnie prace wykończeniowe wokół skrzyżowania ulic Podwale i Zgorzeleckiej jeszcze trwają, ale już dziś kierowcy poruszający się po Lubaniu przez chwię mieli okazję skorzystać z nowej sygnalizacji świetlnej. Stało się to za sprawą przeprowadzanego dziś częściowego odbioru inwestycji. Za sprawą nowej sygnalizacji świetlnej na Podwalu, przeprogramowana została sygnalizacja w całym centrum miasta. Przynieść ma to kilka udogodnień dla kierowców i pieszych.

Dzięki chwilowemu uruchomieniu sygnalizacji przekonaliśmy się dziś na własnej skórze, że kierowcy przemieszczający się od świateł na Podwalu do wyjazdu w kierunku Leśnej powinni przejechać przez miasto na tak zwanej zielonej fali, czyli bez zatrzymywania się na czerwonym świetle. Wszystko dzięki nowemu oprogramowaniu, które zsynchronizowało sygnalizację świetlną na drogach powiatowych w mieście.

W tej chwili mogą jeszcze wystąpić problemy przy światłach na placu 3 Maja i ulicy 7 Dywizji w miejscu, gdzie zdjęta jest nawierzchnia asfaltowa. Kierowcy zwalniają i nie wszyscy mają czas, aby przejechać na zielonym świetle. Kiedy zostanie położony nowy asfalt wszystko powinno działać bez zarzutu – usłyszeliśmy od konserwatora sygnalizacji świetlnej w Lubaniu. 

Dzięki temu ruch w centrum Lubania powinien stać się bardziej płynny, a samochody zamiast stać na światłach przejadą bez zatrzymywania.

Dotrzymała też słowa Dolnośląska Służba Dróg i Kolei, która obiecała pochylić się nad problemem sygnalizacji świetlnej na przejściach dla pieszych. Długi czas oczekiwania na zielone światło i krótki czas na przejście przez drogę dotyczył przejść z przyciskami przy ul. Dworcowej i 7 Dywizji oraz w pobliżu Sądu Rejonowego w Lubaniu. To właśnie tryb w jakim pracują przyciski powodował utrudnienia. Dlatego powinna ucieszyć mieszkańców informacja, że już wkrótce znikną one ze słupów.

Sygnalizacja dotycząca przejść dla pieszych również została poprawiona i teraz pracować będzie w trybie skoordynowanym - na wszystkich skrzyżowaniach długość cyklu i układ faz będą stałe – usłyszeliśmy.

Sprawdziliśmy i to. Faktycznie czas oczekiwania na zielone światło na przejściach przy u. Dworcowej i 7 Dywizji wrócił do normalności podobnie więc powinno być w pobliżu Sądu Rejonowego.

Kolejne usprawnienie wynika z przeprowadzonych nowych pomiarów ruchu. Pozwoliło to dostosować sygnalizację świetlną do aktualnie panujących warunków na drodze. Programy dotychczas obsługujące sygnalizację były pisane na podstawie badań ruchu wykonywanych 10 lat temu.

Sygnalizacja na drogach powiatowych pełną funkcjonalność uzyska dopiero po pełnym odbiorze, który powinien nastąpić za około dwa tygodnie.

Autor: red.
comments powered by Disqus