Czwartek, 22 marca 2018r.

Imieniny: Katarzyny, Boguslawa

Strona główna / Kultura / Tomasz Stańko na festiwalu Hałda Jazz w Bogatyni

Tomasz Stańko na festiwalu Hałda Jazz w Bogatyni

Tomasz Stańko na festiwalu Hałda Jazz w Bogatyni

Foto: Organizator

Z przyjemnością zapraszamy miłośników synkopowanych rytmów na dziewiątą już odsłonę międzynarodowego festiwalu „Hałda Jazz”, którego realizację zaplanowaliśmy w dniach 24 - 26 listopada br.

Tegoroczne wydarzenie wzmocni wizerunek i tak już rozpoznawalnej na jazzfestiwalowej arenie marki przedsięwzięcia kulturalnego, jakim jest bogatyński festiwal.  

Zapewne ,,Hałda Jazz’’ nigdy nie dorówna projektom jazzowym jak ,,Jazz nad Odrą’’ czy ,,Jazztopad’’ ale zdecydowanie bez ujmy dla swej szaty na równi z największymi festiwalami na świecie popularyzuje sztukę improwizowaną.  

Liczy się jakość a nie ilość, z takiego założenia wyszliśmy tworząc program artystyczny tegorocznej edycji. Mamy tylko pięć festiwalowych pozycji, nie mniej jednak każda z nich w sposób zaplanowany niesie jakieś przesłanie. Najważniejszym z nich jest edukacja muzyczna dzieci, dla których to właśnie przygotowaliśmy Małą Akademię Jazzu (MAJ), która otworzy tegoroczny festiwal. Wykładowcami tegorocznej Małej Akademii Jazzu będą Anna Rejda – wokalistka, Karolina Pernal – saksofonistka i flecistka, Marcin Fic – trębacz, Kamil Abt – gitarzysta, Mateusz Maniak – perkusista i Krzysztof Witkowski – gitarzysta basowy (twórca ,,Hałda Jazz’’).

Kolejnym programowym założeniem, niosącym w sobie ukryte przesłanie jest koncert wieczorny Ilony Damięckiej - pianistki, wokalistki, kompozytorki, absolwentki Akademii Muzycznej w Katowicach wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. W swoim dorobku artystycznym ma 3 płyty: Hurry Up, oraz Fifth Side – Female Jazz Band DVD/CD, Monk's Midnight. Występy na licznych festiwalach w Polsce i za granicą, III Miejsce na Konkursie kompozytorskim im. Krzysztofa Komedy w 1999 roku, za utwór Bossa For Bosa.  

Muzyka tria Ilony Damięckiej  charakteryzuje mocne, energetyczne brzmienie w środkowym nurcie jazzu.  Kompozycje oparte są na wyrazistych motywach, wprowadzających słuchaczy w pogodny nastrój.  Podczas koncertu usłyszymy autorskie utwory wokalno instrumentalne jak i wybrane standardy jazzowe. Artystce towarzyszyć będą uznani muzycy Polskiej Sceny Jazzowej tacy jak: Piotr Lemańczyk (kontrabas) i Przemysław Jarosz (perkusja).

Jednym słowem, koncert Ilony Damięckiej to wigilia do piątkowo – sobotniego wydarzenia, albo jak kto zechce Duża Akademia Jazzu.

Piątkowy festiwalowy wieczór to podróż przez muzykę improwizowaną w połączeniu z elektroniką.

ADAM PIEROŃCZYK TRIO, polsko – amerykański skład, wykona na bogatyńskiej scenie kompozycje z nowego albumu MONTE ALBÁN, który ukazał się pod koniec października 2016. Poza wybitnym saksofonistą wystąpią również Robert Kubiszyn, który zagra na  gitarze basowej oraz John B. Arnold – rdzenny nowojorczyk - to nie tylko wnuk słynnego autora światowej sławy standardów jazzowych Hoagy Carmichaela (Stardust, Skylark, The Nearness of You), ale przede wszystkim ekscytujący i energetyczny perkusista, który ciągle rozwija swój muzyczny język. Współpracował z takimi artystami jak: Chet Baker, Lee Konitz, Kenny Garrett, Greg Osby, John Abercrombie, Matthew Garrison, John Pattitucci, Reggie Washington.

Kolejną pozycją piątkowego wieczoru będzie koncert znakomitego duetu tj. Anny Rejdy (wokalistki) i Kamila Abta (gitarzysty). Wykonywany program ,,Życzenie’’ zawiera jazzowe interpretacje Chopina.

A w Sobotę ? Polski skład o światowej renomie. Tomasz Stańko w Bogatyni.

Mistrz Stańko zagra na trąbce a towarzyszyć mu będą Łukasz Ojdana  – fortepian, Maciej Garbowski – kontrabas, Krzysztof Gradziuk – perkusja.

Według tygodnika The New Yorker "jeden z najbardziej oryginalnych i nowatorskich trębaczy jazzowych świata”. Ton jego trąbki i wyjątkowe kompozycje, stanowią o jego legendzie i niepodważalnej pozycji na  światowej scenie. Od lat nagrywa dla prestiżowej monachijskiej wytwórni ECM, której nakładem ukazały się m.in. takie albumy, jak “Balladyna”, “Soul of Things”, “Dark Eyes” (muzyka z tej płyty jest wykorzystana w amerykańskim serialu “Homeland”), czy “Wisława” - dedykowana noblistce Wisławie Szymborskiej, z którą Stańko też miał honor współpracować.

Został nagrodzony wieloma wyróżnieniami, m.in: European Jazz Prize; nagrodą Francuskiej Akademii Jazzu: honorową nagrodą krytyków muzycznych - ‘Preis der deutschen Schallplattenkritik’; Złotym Fryderykiem; Paszportem Polityki; wysokimi odznaczeniami państwowym: Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Na równi z tymi znamienitymi nagrodami można postawić fakt, że Stańko i jego utwór “Suspended Night / Variation VIII” znalazł się w płytowej antologii / kompendium jazzu, stworzonej przez największy na świecie kompleks edukacyjno-badawczy, amerykański Instytut Smithsona. Na ponad 100 zebranych tam utworów, zaledwie garstka to nagrania europejczyków, a idea tej publikacji to prezentacja największych legend i innowatorów w historii jazzu. Ale być może jeszcze większym wyróżnieniem jest to, że muzykę Tomasza Stańko słucha Harry Bosch, znany ze swojego doskonałego gustu muzycznego detektyw z powieści jednego z najbardziej popularnych pisarzy kryminałów, Michaela Connelly’ego.

W powieści “Dziewięć smoków" Harry Bosch ścigając przestępców, jak zwykle słucha w samochodzie muzyki. "Dziś wypełnił go muzyką swojego najnowszego odkrycia. Tomasz Stańko był polskim trębaczem, który brzmiał jak duch Milesa Davisa. Jego trąbka grała ostro, a zarazem rzewnie. To była świetna muzyka do prowadzenia inwigilacji. Pozwalała Boschowi zachować czujność. (…) O szesnastej Bosch włączył płytę "Soul of Things" i uznał, że nawet Miles musiałby uznać geniusz Tomasza Stańki".

Ogromną siłą Tomasza Stańko jest intuicja i talent przy dobieraniu składu swoich zespołów. Niedawno uwagę trębacza zwróciła grupa utalentowanych muzyków, w składzie: Łukasz Ojdana na fortepianie, Maciej Garbowski na kontrabasie, Krzysztof Gradziuk na perkusji (na co dzień - RGG Trio).  

24 i 25 listopada wstęp na koncerty festiwalowe jest wolny 

26 listopada wstęp na koncert Tomasz Stańko Band jest biletowany.

Bilety do nabycia w kasie Bogatyńskiego Ośrodka Kultury.

cena biletów:
- w przedsprzedaży od 40 do 80 zł.
- w dniu koncertu od 60 do 100 zł.

Autor: Organizator
comments powered by Disqus