Czwartek, 22 marca 2018r.

Imieniny: Katarzyny, Boguslawa

Strona główna / Kultura / Nowy nabytek muzeum

Kolejny obraz Hermana Effenberga w zbiorach muzeum

Nowy nabytek muzeum

Nowy nabytek muzeum

Foto: eLuban.pl

Lubańskie muzeum wzbogaciło się o kolejny obraz  Hermanna Effenbergera, pochodzącego z Lubania artysty, którego obrazy w chwili obecnej są dziełami aukcyjnymi. Płótno zatytułowane jest „Mała włoska sprzedawczyni kwiatów” i powstało w 1883 roku.

- Chciałbym pochwalić się naszym nabytkiem, który udało się zakupić też dzięki mecenatowi naszego burmistrza, który wykazuje wielkie zrozumienie dla kultury i sztuki Za co jesteśmy bardzo wdzięczni – mówił podczas odsłonięcia obrazu Łukasz Tekiela, dyrektor lubańskiego muzeum. - Pojawiła się wielka okazja kupić dziesięć razy taniej obraz wybitnego lubańskiego malarza Hermana Herdbengera.

Herman Effenberg (1842-1911) urodził się w Lubaniu. Wielokrotnie malował na zlecenie lubańskiej rady miejskiej, jego obrazy zdobiły zarówno lubańskie świątynie jak i obiekty użyteczności publicznej. W roku 1889 na stałe osiadł w Rzymie. Okres rzymski jego twórczości to czas portretowania piękności śródziemnomorskich, choć wśród jego obrazów znajdowały się także płótna przedstawiające postacie z epoki takie jak Fryderyk III Wilhelm, który swego czasu był w Lubaniu i rezydował w sali rajców miejskiego ratusza.

Dzisiaj jego obrazy są obrazami aukcyjnymi, poszukiwanymi przez kolekcjonerów. - Wystarczy powiedzieć, że obrazek o wymiarach 40x20 cm przedstawiający nagą kobietę jest w jednym z niemieckich domów aukcyjnych wystawiony za 3500 € - mówi Łukasz Tekiela. - Ten jest znacznie większy (90x60) ukazuje włoską kobietę z kwiatami. Płótno nie posiada żadnych uszkodzeń, rama jest oryginalna, wykonana z drewna. Jest to wyjątkowy zabytek, który wzbogaci lokalną kolekcję malarstwa. Na dzień dzisiejszy możemy być dumni, bo to co mamy w Lubaniu jest tym czego mogą nam pozazdrościć sąsiednie muzea – podsumowuje dyrektor Muzeum Regionalnego w Lubaniu.

Na dzień dzisiejszy jest to czwarty i zarazem największy obraz tego autora będący w posiadaniu lubańskiego muzeum. Jak zapewnia Łukasz Tekiela - Tego obrazu nie powstydziło by się żadne europejskie muzeum.

Autor: red.
comments powered by Disqus