Piątek, 20 kwietnia 2018r.

Imieniny: Czesława, Agnieszki, Mariana

Strona główna / Kultura / "Kwartet na koniec czasu"

Międzynarodowe Dni Messiaena w Görlitz-Zgorzelcu

"Kwartet na koniec czasu"

Foto: Organizator

Dziesięć lat temu dr Albrecht Goetze założył stowarzyszenie MEETINGPOINT MUSIC MESSIAEN. Jego najważniejszym celem było przywrócenie do życia zapomnianego rozdziału historii Görlitz – historii byłego niemieckiego obozu jenieckiego Stalagu VIII A, a także wskrzeszenie pamięci o wyjątkowym dziele muzycznym.

Po raz pierwszy stowarzyszenie pojawiło się w przestrzeni publicznej w 2008 r. realizując niemalże niewykonalny projekt: w przeszywającym mrozie, w namiocie, w lesie nieopodal Zgorzelca, czterech muzyków Saksońskiej Orkiestry Państwowej z Drezna wykonało „Kwartet na koniec czasu” Oliviera Messiaen. Kwartet to jedno z najbardziej znaczących dzieł muzycznych XX wieku – a dla nas ma szczególne znaczenie, ponieważ to dokładnie tutaj w niemieckim obozie jenieckim 15 stycznia 1941 r. miała miejsce prapremiera tego utworu w wykonaniu francuskiego kompozytora oraz trzech jego współwięźniów.

Od 2008 r. Kwartet grany jest każdego roku w dniu rocznicy i w miejscu jego prawykonania. Od 2015 r. już nie w zimnym namiocie, lecz w nowoczesnym budynku Europejskiego Centrum Edukacyjno-Kulturalnego „Meetingpoint Music Messiaen”. W dziesiątą rocznicę organizatorzy postanowili pójść o krok dalej. Poprzez organizację cyklu koncertów pragną jeszcze raz przypomnieć jak ważnym środkiem do przeżycia była dla Oliviera Messiaen muzyka.

Chcielibyśmy, aby „Międzynarodowe Dni Messiaena”, otwierające kulturalny rok w Görlitz-Zgorzelcu, na stałe wpisały się w tradycję obu tych miast. Wybitni rodzimi artyści oraz światowej klasy muzycy otrzymają wspaniałą możliwość poznania się i wymiany. Z kolei goście festiwalu, zarówno z Görlitz-Zgorzelca, jak i całego świata będą mieli okazję do spotkania z niezwykłą muzyką i „wsłuchania się” w jej niosące ogromną nadzieję, przesłanie.

W piątek, 13 stycznia orkiestra Sinfonietta Dresden uroczyście otworzy festiwal koncertem muzyki współczesnej do tematu: „Sztuka słuchania – podróż na wschód”. W ramach Dni Messiaena będziemy mieli także zaszczyt gościć w Zgorzelcu jednego z najznamienitszych znawców muzyki kompozytora, Brytyjczyka Petera Hilla. 14 stycznia odbędzie się jego recital fortepianowy, a oprócz tego pianista w formie wykładu opowie o swoich osobistych doświadczeniach i przeżyciach z osobą i dziełami Oliviera Messiaen. Oprócz tego na sobotę wieczorem zaplanowany jest koncert muzyki francuskiej w wykonaniu młodych muzyków ze Zgorzelca, pianisty i kompozytora, Dominika Lewickiego oraz flecistki, Agaty Żak. Niedziela, 15 stycznia rozpocznie się od Mszy Św. w Katedrze Św. Jakuba w Görlitz. W trakcie mszy zagrane zostaną liczne dzieła organowe Messiaena w wykonaniu Thomasa Seydy, dyrektora muzycznego kościoła. Szczytowym punktem festiwalu będzie koncert „Kwartet na koniec czasu” Oliviera Messiaen w wykonaniu grupy Flex Ensemble i klarnecistki Bettiny Aust, który tradycyjnie odbędzie się 15 stycznia.

Obok koncertów w ramach festiwalu odbędzie się także wykład poświęcony muzyce ptaków w twórczości Messiaena oraz pokaz filmu dokumentalnego "Quartet for the End of Time". Oprócz tego 12 stycznia zapraszamy do Galerie Brüderstrasse w Görlitz na wernisaż wystawy "KONIEC CZASU" wrocławskiego artysty, Krzysztofa Furtasa. Wystawa powstała w wyniku inspiracji artysty historią i twórczością Oliviera Messiaen w obozie jenieckim Stalag VIII A.

Karnety festiwalowe oraz bilety na pojedyncze koncerty są już w sprzedaży – być może jest to ciekawy pomysł na świąteczny prezent pod choinkę?

Autor: Organizator
comments powered by Disqus