Czwartek, 26 kwietnia 2018r.

Imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marii

Strona główna / Kultura / Kolędowanie u Bukowińczyków

Lubań

Kolędowanie u Bukowińczyków

Kolędowanie u Bukowińczyków

Foto: ŁCR

Czternaście zespołów z całego regionu, ponad stu wykonawców i kilkadziesiąt kolęd i pastorałek to wydarzenie warte zapamiętania. Kolędowanie u Bukowińczyków to doroczna impreza organizowana przez Fundację Bukowińska „Bratnia Pomoc”, chór Echo Bukowiny oraz Miejski Dom Kultury.

Kolędowanie uroczyście otworzył gospodarz wieczoru - Jan Guła prezes Fundacji Bukowińskiej Bratnia Pomoc. Dopełnieniem otwarcia – zgodnie już z tradycją – było wystąpienie Księdza Mieczysława Jackowiaka oraz burmistrza Lubania Arkadiusza Słowińskiego, który na dobry początek sam zaintonował jedną ze znanych kolęd. Po części oficjalnej rozpoczął się cudowny koncert kolęd i pastorałek.

I tu niespodzianka. Prezes Zarządu Dolnośląskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr we Wrocławiu z siedziba w Olszynie Andrzej Drozdowicz Złotą, Srebrną i Brązową Odznaką Honorową Polskiego Związku Chórów i Orkiestr odznaczył kilkunastu członków Chóru Echo Bukowiny.

Złotą Odznaką PZCHiO nagrodzono Elżbietę Krasowską, Jolantę Majewską, Marię Lesiak, Jana Krasowskiego i Jana Gułę.
Srebrną – Krystynę Lenart, Bogusławę Wilusz, Renatę Sankiewicz i Edwarda Wilusza.
Brązową – Helenę Żbikowską i Wiesława Lenarta. Dyplomy otrzymali Mirosława Lis, Henryka Bijowska, Jerzy Wawrzyniak, Eliza Fandzloch i Lech Sikorski.

Po tym pięknym akcencie rozpoczął się koncert kolęd i pastorałek, trwający kilka godzin. A na ich zakończenie gospodarze wręczyli przedstawicielom wszystkich zespołów pamiątkowe dyplomy i upominki. Podsumowaniem i jednocześnie podziękowaniem za wspólnie i pięknie przeżyte chwile była wspólna biesiada uczestników i gości w kawiarence domu kultury. Przy smakowitościach wspominano jak to onegdaj bywało a zespoły na zmianę intonowały znane kolędy i pastorałki. Wszystko to działo się spontanicznie. Organizatorzy jak zwykle zadbali o każdy szczegół, by uczestnicy zapamiętali lubańskie kolędowanie u Bukowińczyków, co najmniej do przyszłego roku.

Spotkanie odbyło się 21 stycznia 2017r Mieszkańcy Lubania wysłuchali kolęd i pastorałek w wykonaniu zespołów –

Echo Bukowiny z Lubania,
Górali Czadeckich „Serce Bukowiny”,
Polne Kwiaty z Zaręby,
Górali Czadeckich „Stanowianie”,
Złote Nutki z Lubania,
Chór „Wrzosy” z Rzepina,
Kapela „Pogranicze” ze Studnisk,
Cisowianki z Henrykowa,
Kapela Herbutów z Tomisławia,
Podgrodzianki z Raciborowic,
Muzykująca Rodzina z Łukawy,
Złoty Wiek z Żar,
Złota Leszczyna z Wilkowa
Modry Len z Górzyna.

Patronatem honorowym wydarzenie objął Dziekan Senior ksiądz Mieczysław Jackowiak. Prowadzenie tej wyjątkowej imprezy powierzono dyrektorowi MDK Lubań Bartoszowi Kuświkowi. Gośćmi honorowymi wydarzenia byli – burmistrz Lubania Arkadiusz Słowiński, wiceprzewodniczący Rady Miasta Lubania Mieczysław Iwanow, naczelnik Wydziału Infrastruktury Społecznej Beata Soczyńska oraz Prezes Zarządu Dolnośląskiego PZCHiO Andrzej Drozdowicz.

Autor: ŁCR
comments powered by Disqus