Piątek, 23 marca 2018r.

Imieniny: Pelagii, Oktawiana, Feliksa

Strona główna / Kultura / Freestyle dla Kamila

Bitwa o Basztę 6

Freestyle dla Kamila

Freestyle dla Kamila

Foto: (ŁCR)

W piątkowe popołudnie 31 marca 19 MC z Lubania i okolic walczyło dla Kamila Nowosielskiego o powrót do zdrowia. Tego dnia scena Miejskiego Domu Kultury w Lubaniu poczuła hip-hopowe wibracje.

Bitwa o Basztę to już szóste spotkanie wykonawców freestyle’u. Poprzednie edycje zostały pozytywnie odebrane przez fanów, dlatego organizator - Dawid Zienowicz postanowił kontynuować inicjatywę. Freestyle, czyli rapowanie polegające na spontanicznym rymowaniu oprócz dosadnego słownictwa potrzebuje niezłego zasobu słów i kreatywności w podejściu do tematu. Nie każdy wie, że rapowanie na poczekaniu wcale nie jest takie łatwe. Są jednak tacy, którzy mimo stresu słysząc dobry bit (podkład muzyczny) potrafią w kilka sekund wyczarować swoją wypowiedź. Wśród nich na deskach lubańskiego MDK-u znaleźli się: FINN, IRA, WILKU, KEMPA, KRET, GRZY, ROSKA, WEIMAN, WUJEK KAPEJ, POMI, MALEC, ZAKRZI, YOUNG PIN*OL, BOBSON, TRISI i ADI.
 
Po każdej walce publiczność mogła wyrazić swój aplauz, jednak ostateczne zdanie należało do doświadczonego jury w składzie: Nocny M, Plaża, Bimber. Wydarzenie rozpoczęły preeliminacje, mające na celu wyłonienie najlepszych zawodników. Każdy uczestnik losował temat, wokół którego miał budować swoje wersy. Następnie zawodnicy zostali sparowani, zaś komisja sędziowska biorąc pod uwagę całokształt freestyle’u z występującej pary wyłaniała zwycięzcę, który przechodził dalej. Tym trybem w ostatecznym starciu zwyciężył FINN. Zaskoczeniem spotkania był najmłodszy zawodnik YOUNG PIN*OL, który mimo skromnego doświadczenia na scenie poradził sobie świetnie i stał się ulubieńcem publiczności.
 
- Bitwa daje szansę sprawdzenia swoich możliwości - zauważa organizator inicjatywy, Dawid Zienowicz. - Przy okazji młodzież może oderwać się od codziennej nudy. Jednak najważniejsze jest to, że w ramach całej akcji możemy wesprzeć potrzebujących. Lubię pomagać, a przy tym wychodzę z założenia, że dobra karma do nas wraca. Kamil Nowosielski podobnie jak ja jest lubanianinem i uważam, że zasługuje na nasze zainteresowanie. Z cegiełek wejściowych po 5 zł udało się nam zebrać 1234, 80 zł. Mam nadzieję, że ta kwota choć w niewielkim stopniu pomoże Kamilowi w dalszej walce z chorobą - podkreśla lubański raper.
 
Dawid Zienowicz, znany w środowisku jako Zieno (ASF to jego kanał łatwy do odnalezienia w serwisie YouTube) zapewnia, że to nie była ostatnia bitwa. Bitwa, która jest pojedynkiem na słowa, ale jednocześnie stanowi walkę z przeciwnościami losu. Młode pokolenie Lubania potrafi pomagać. I choć niektórzy słuchając freestyle’u słyszą tylko wulgaryzmy, warto wiedzieć, że „ta liryka płynie z serca, nie ze słownika”.
 
Autor: (ŁCR)
comments powered by Disqus