Poniedziałek, 19 marca 2018r.

Imieniny: Józefa, Bogdana

Strona główna / Kultura / Festiwal opowiadania

Zaproszenie na spotkanie

Festiwal opowiadania

Festiwal opowiadania

Foto: Organizator

Zapraszamy na spotkanie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania, wielowymiarowego święta krótkiej prozy. Gośćmi będą: Krzysztof Varga (Polska), David Zábranský (Czechy).

Międzynarodowy Festiwal Opowiadania to wielowymiarowe święto krótkiej prozy, poświęcone promocji ambitnej książki, koncentrujące się na niebanalnej prezentacji form narracyjnych, badaniu oddziaływania literatury na inne dziedziny sztuki, prowokujące do interakcji pomiędzy autorami a publicznością, pozwalające na wymianę doświadczeń twórców polskich i zagranicznych. Aktywnie uczestniczy w dyskusjach o przemianach kulturowych i społecznych współczesnego świata, podejmuje także próby odtworzenia więzi między literaturą a tradycją opowieści ustnej. Centralnym nurtem MFO są prezentacje opowiadań prowadzone przez autorów w językach oryginalnych, z symultanicznie wyświetlanym tłumaczeniem, w zmienionej scenograficznie i co roku odmiennej lokalizacji.

Festiwalowi towarzyszą spotkania i warsztaty dla dzieci, wystawy, koncerty, pokazy filmowe, konkurs na opowiadanie i tłumaczenie literackie, warsztaty kreatywnego pisania.

Jedno ze spotkań w ramach MFO odbędzie się w Miejskim Domu Kultury w Lubaniu. Zapraszamy 5 października 2017 roku o godz. 17.00 w Miejskim Domu Kultury w Lubaniu. Goście: Krzysztof Varga (Polska), David Zábranský (Czechy)Wstęp wolny.

David Zábranský urodził się w 1977 r. w Pradze. Z wykształcenia prawnik, zadebiutował w 2006 r. powieścią „Slabost pro každou jinou pláž” (Słabość do innych plaż), za którą uzyskał prestiżową czeską nagrodę Magnesia Litera w kategorii Odkrycie Roku. Następnie wydał nowele „Šternův pokus milovat” (Štern próbuje kochać), „Kus umělce” (Kawał artysty) i „Edita Farkaš”. Jego najnowszą książką jest obszerna powieść „Martin Juhás čili Československo” (Martin Juhás czyli Czechosłowacja), która przyniosła mu nominację do nagrody Magnesia Litera, tym razem w kategorii Książka Roku. Zábranský pisze też dla teatru, w 2016 r. miała premierę w Pradze jego bardzo dyskutowana i nagradzana sztuka „Herec a truhlář Majer mluví o stavu své domoviny” (Aktor i stolarz Majer mówi o stanie swojej ojczyzny). Najnowsza powieść Zábranskiego poświęcona migracji i rządom Donalda Trumpa ukaże się w listopadzie 2017 r. w brneńskim wydawnictwe Větrné Mlýny.

Krzysztof Varga – prozaik, felietonista „Gazety Wyborczej”; autor między innymi powieści „Chłopaki nie płaczą”, „Tequila”, „Nagrobek z lastryko” (nominacja do Nike) oraz „Aleja Niepodległości” i „Trociny”, a także zbioru prozy „Bildungsroman” i tomu „45 pomysłów na powieść”. W 2014 ukazały się eseje „Czardasz z mangalicą”, w 2015 – powieść „Masakra”, w 2016 trzecia i ostatnia część węgierskiej trylogii – „Langosz w jurcie”, a w 2017 zbiór opowiadań „Egzorcyzmy księdza Wojciecha”.

Autor: red.
comments powered by Disqus