Piątek, 23 marca 2018r.

Imieniny: Pelagii, Oktawiana, Feliksa

Strona główna / Kultura / Dekada Złotych Nutek

Dekada Złotych Nutek

Dekada Złotych Nutek

Foto: ŁCR

Od 10 lat tworzą oprawę muzyczną miejskich wydarzeń. Nieobca im również krajowa, ale też międzynarodowa scena. Mają na swoim koncie wiele sukcesów, choć nie o nagrody im chodzi. Z radością śpiewają, sprawiając radość innym. W tym roku Lubańskie Złote Nutki świętują swoje dziesięciolecie.

26 października br. w Restauracji „Tęczowa” można było zobaczyć najbardziej rozśpiewane pokolenie Lubania i okolic. Okazją do spotkania było dziesięciolecie istnienia lubańskiego zespołu „Złote Nutki”. Zawsze pogodne i uśmiechnięte już od dekady zdobią Lubań. Jubileuszowe spotkanie wypełniły wspomnienia, gratulacje, życzenia na przyszłość oraz śpiew.

Obchody 10-lecia działalności Złotych Nutek otworzyła dyrektor Ośrodka Wsparcia Dziennego W Lubaniu, Wioletta Szymków. To właśnie przy dawnym Domu Dziennego Pobytu, a ówczesnym OWD została założona lubańska grupa muzyczna. Dziś to miejsce, otwarte i przyjazne dla seniorów i aktywnych grup mieszkańców, nadal jest ich przestrzenią rozwoju. Następnie kierowniczka zespołu - Teresa Nijakowska, powitała wszystkich gości. Wśród nich nie zabrakło przedstawicieli miejskich jednostek i związków oraz zaprzyjaźnionych chórów i zespołów.

Zgromadzeni z ciekawością wysłuchali wcale nie krótkiej historii działalności grupy muzycznej, która to powstała w 2007 rok. Większość pań pamięta początki działalności zespołu. Są również takie, które od niedawna wspierają ich muzyczne szeregi. Złote Nutki są otwarte na nowych członków, których zawsze witają z nieskrywaną radością. Zgrana ekipa w czasie swojej działalności zdobyła wiele wyróżnień.

- W roku 2012 zespół Złote Nutki brał udział w konkursie "Lista Przebojów Piosenki Ludowej" w Polskim Radio Wrocław, gdzie znalazł się na 6 miejscu w klasyfikacji – wymieniała Kierowniczka Złotych Nutek, Teresa Nijakowska. - Wiele przyjemności i poczucia zadowolenia przynoszą zespołowi liczne występy zarówno w mieście jak i poza granicami miasta i powiatu. Dużym wyróżnieniem dla uczestników zespołu był udział w Oratorium Maryjnym podczas nadania patronatu miastu Lubań. Zespół co roku bierze aktywny udział w Przeglądach Dorobku Artystycznego Seniorów. Zespół na przestrzeni lat aktywnie brał udział i nadal uczestniczy w wielu imprezach organizowanych z okazji obchodów świąt kościelnych oraz lokalnych i gminnych. Repertuar artystyczny zespołu jest niezwykle bogaty i obejmuje tradycyjne pieśni, kolędy, folklor oraz motywy religijne – podkreślała T. Nijakowska. 

Przedstawicielka Złotych Nutek podziękowała dyrekcji i pracownikom OWD oraz burmistrzowi miasta za nieocenione wsparcie. Nie zabrakło też podziękowań i życzeń kierowanych w stronę Złotych Nutek. Wszyscy goście podkreślali, że Złote Nutki są ważnym ogniwem lubańskiego folkloru.

- W imieniu lubańskich samorządowców i mieszkańców miasta dziękuję Państwu za każdą złotą nutkę, za te, które wyśpiewaliście tu dla nas w mieście, a także za te, które ponieśliście w świat, sławiąc imię Lubania – dziękował Burmistrz Miasta Lubań. - Jednocześnie serdecznie gratuluję Państwu pasji, konsekwencji i woli współpracy i życzę jeszcze wielu lat równie pięknej działalności.

Do Złotych Nutek ustawiła się kolejka przyjaciół, z życzeniami, kwiatami i pamiątkowymi upominkami, byli wśród nich dyrektorzy miejskich instytucji, Bartosz Kuświk – szef Miejskiego Domu Kultury w Lubaniu i Małgorzata Wąs, dyrektorka Łużyckiego Centrum Rozwoju oraz reprezentanci zaprzyjaźnionego Echa Bukowiny z prezesem, Janem Gułą na czele. Złote Nutki umiliły gościom czas, a zarazem rozruszały towarzystwo, śpiewając. W dalszej kolejności po pożywnym posiłku i jubileuszowym torcie przyszedł czas na występy muzycznej braci i wspólny taniec. Jednym słowem wszyscy bawili się śpiewająco.

Skład Złotych Nutek:

W chwili powstania zespołu kierowniczką została Teresa Nijakowska, a rolę opiekuna artystycznego pełnił Ryszard Kowalik, natomiast od roku 2012 tę rolę pełni Janusz Leszczyński. W Złotych Nutkach śpiewają: Leokadia Boryżewska, Róża Markut, Anna Ptasińska, Maria Czarniecka, Wiktoria Wojciechowicz, Eugenia Butkowska, Maria Śmigielska, Anna Krynicka, Zofia Chruścicka, Alicja Guła, Teresa Nijakowska, Irena Nowak, Janusz Leszczyński oraz Jan Uryga. W zespole śpiewali również: Irena Kolendo, Bernadr Sajkowski, Henryka Bijowska, Karolina Sawczuk, Jadwiga Lendzion oraz nieżyjące już Krystyna Kotyla i Nina Wilczyńska.

A już niebawem, w lubańskim wideoinformatorze, videorelacja z imprezy.

Autor: ŁCR
comments powered by Disqus