Wtorek, 17 lipca 2018r.

Imieniny: Anety, Bogdana, Jadwigi

Strona główna / Kultura / Enej. Druga gwiazda Lawy

Enej. Druga gwiazda Lawy

Enej. Druga gwiazda Lawy

LAWA to przebojowa impreza. W tym roku do Lubania przyjedzie Patrycja Markowska. Drugą gwiazdą, która w lecie zabłyśnie na amfiteatrze w Parku na Kamiennej Górze będzie zespół Enej.

Rockowo-folkowa grupa jest znana zarówno w Polsce, jak i poza granicami naszego kraju. Dotychczas koncertowali w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Belgi, Czechach i oczywiście na Litwie oraz Ukrainie. W końcu jest to zespół różnorodny kulturowo. Wśród członków grupy obok korzeni polskich nie zabrakło ukraińskich.

Niezwykła energia Enej udziela się słuchającym, a melodyjne kompozycje łatwo wpadają w ucho. Jednak zespół założony w 2002 roku prawie dekadę musiał czekać na szczyt swojej popularności (ale biernie wcale nie czekał). Najpierw w 2010 roku pokonał 700 zespołów na eliminacjach do XVI Przystanku Woodstock (otrzymał nagrodę za najlepszy koncert festiwalu - Złotego Bączka), następnie został wyłoniony spośród 10 000 uczestników i ostatecznie wygrał pierwszą edycję muzycznego show - Must Be The Music. Tylko muzyka. Tym samym cała Polska zaczęła śpiewać „Radio Hello” a Enej mógł rozłożyć skrzydła.

Od tego czasu wiemy „Jak smakuje życie”, poznaliśmy „Ulice”, rozumiemy po co komu „Kamień z napisem Love” i jaka znowu „Symetryczno-liryczna”. W między czasie Enej zalał las nagród. Ich utwory były wielokrotnie uznawane za przeboje i do dnia dzisiejszego grupa może pochwalić się długą listą wyróżnień (m.in. nagrody główna i internetowa podczas konkursu SuperPremiery 2012, Największy Przebój Roku podczas TopTrendy Festiwal 2013, trzy nagrody Eska Music Awards, Super Jedynka w kategorii super zespół w 2015 roku oraz wielokrotnie przebój lata radia RMF FM). Na lubańskim amfiteatrze zabrzmi więc nie jeden hit zespołu Enej, a lubanianie będą mogli pochwalić się znajomością tekstów i przeżyć niezwykle energetyczny koncert.

Autor: ŁCR
comments powered by Disqus