Czwartek, 19 lipca 2018r.

Imieniny: Wincentego, Wodzisława, Marcina

Strona główna / Kultura / Gorączka złota i Latające klejnoty. To trzeba zobaczyć!

Wystawy Sudeckiego Festiwalu Minerałów

Gorączka złota i Latające klejnoty. To trzeba zobaczyć!

Gorączka złota i Latające klejnoty. To trzeba zobaczyć!

Agat z kolekcji Dietricha Mayera - Agaty świata

Foto: eLuban.pl

Dla laików „Latające klejnoty” to bez wątpienia najbardziej efektowna wystawa jaką można zobaczyć w lubańskim ratuszu. Jednak dla znawców mineralogii to tylko wierzchołek góry. Dziś o 11. nastąpiło uroczyste otwarcie wystaw towarzyszących Sudeckiemu Festiwalowi Minerałów.

Osiem dużych wystaw w tym siedem dotyczących skarbów ziemi. Kilkanaście gablot aranżowanych przez kolekcjonerów, wypełnionych przepięknymi okazami z całego świata. Złoto, agaty, malachity, kalcyty, opale, syderyty, wszystko o pięknych barwach i we wspaniale przygotowanych gablotach.

Według Łukasza Tekieli są to najlepsze wystawy kamieni prezentowane dotychczas w Polsce. - Tysiące błyszczących kamieni, mających wspaniałe kształty, doskonałe barwy. Pierwszy raz w historii naszego kraju możemy oglądać takie bogactwo skarbów ziemni jak w Lubaniu. - mówił Łukasz Tekiela, dyrektor muzeum regionalnego w Lubaniu.

Furorę wśród zwiedzających robi wystawa "Latające klejnoty" Piotra i Wiesława Stróżów z Podkarpacia. Wystawa to efekt pracy dwójki braci, z których jeden kolekcjonuje kamienie, a drugi owady. W ubiegłym roku bracia po raz pierwszy połączyli okazy ze swoich zbiorów i... wszystkich oczarowali. Połączenie minerałów i owadów, unaocznia zaskakujące podobieństwo barw i wzorów występujących w świecie przyrody. To trzeba zobaczyć!

Wystawy są dostępne przez najbliższe cztery dni od godziny 11. do 18. w ratuszu i budynku przy Wieży Brackiej. Do zwiedzania szczególnie polecamy dzisiejszy dzień, kiedy nie wszyscy goście zjechali do Lubania. Jutro może być tam naprawdę tłoczno.

Autor: red.
comments powered by Disqus