Wtorek, 20 marca 2018r.

Imieniny: Klaudii, Eufemii, Maurycego

Strona główna / Leśna / Powstanie jednolita numeracja budynków

Leśna

Powstanie jednolita numeracja budynków

Powstanie jednolita numeracja budynków

Foto: eLuban.pl

Mieszkańcy wielu miast w Polsce, musieli zmierzyć się z ustawą dekomunizacyjną i związaną z nią zmianą nazw ulic. W Leśnej Eliza Orzeszkowa zajęła miejsce Świerczewskiego, co umknęło uwadze nawet niektórych mieszkańców tej ulicy. Jest to o tyle kłopotliwe, że kurierzy pytający o adres słyszą, że w Leśnej nie ma ul. Orzeszkowej.

Problem zauważył i podjął interwencję radny Łukasz Kopka. - W związku ze zmianą nazwy ulicy Świerczewskiego na Orzeszkową, ale też sygnałami od mieszkańców, złożyłem wniosek do Rady Miasta, aby uporządkować i ujednolicić oznaczenia ulic i numeracji budynków w całej gminie.

Radny podnosząc aspekt bezpieczeństwa, polepszenia komunikacji i estetyki złożył wniosek zawierający kilka zagadnień. Jedno z nich dotyczy tablic kierunkowych z nazwą ulicy i numerami posesji do jakich droga prowadzi. Ma to znacznie poprawić bezpieczeństwo mieszkańców. Kurierzy czy inkasenci szukając naszego domu mogą posilić się telefonem, kierowca karetki nie ma czasu na krążenie i szukanie numeru domu. Tablice kierunkowe miałyby pojawiać się stopniowo, w miejscach które były już dyskutowane przez Radę jak i miejscach nowych, wskazywanych przez mieszkańców.

Kolejnym zagadnieniem w złożonym wniosku jest ujednolicenie tablic z numeracją budynków. Jak widać, w centrum Leśnej przez lata panowała swego rodzaju swoboda. Na budynkach w samym Rynku są inaczej wyglądające tabliczki z numerami domów.

- Przy okazji powstał taki pomysł, aby opracować jednolity wzór tabliczek na budynki tak jak to jest w innych miastach, gdzie obowiązuje jednolity wzorzec identyfikujący się z gminą – mówi Kopka. - Dotyczyłoby to całej gminy oprócz sołectw, które mają już wypracowane własne wzory. Chodzi o to, aby już tego nie zmieniać i nie ponosić dodatkowych kosztów.

Co do wzoru tabliczek radny liczy na inicjatywę gminy i rozwiązanie, które wszystkich usatysfakcjonuje. Jednolity wzorzec zacząłby obowiązywać przy montażu nowych, bądź wymianie istniejących tabliczek. Mimo różnic dzielących często leśniańską radę, wniosek ten zyskał jednogłośne poparcie.

Autor: red.
comments powered by Disqus