Poniedziałek, 19 marca 2018r.

Imieniny: Józefa, Bogdana

Strona główna / Leśna / „Grabiszyce – nasza wieś, nasza historia”

Patronat medialny eLuban.pl

„Grabiszyce – nasza wieś, nasza historia”

„Grabiszyce –  nasza wieś, nasza historia”

Foto: eLuban.pl

Od pierwszych przesiedleń na południowo - zachodnie rubieże Polski minęło już 7 dekad, siłą rzeczy coraz mniej jest żyjących świadków tamtych wydarzeń. Niejednokrotnie niesamowite historie przesiedleńców wraz z nimi odeszły już w zapomnienie. Fundacja Dziki Zachód z Grabiszyc postanowiła zebrać wspomnienia żyjących jeszcze osadników. Co ciekawe robi to korzystając z pomocy dzieci, których zadaniem będzie nauczenie się opowiadania poznanych historii.

Projekt „GRABISZYCE – NASZA WIEŚ, NASZA HISTORIA”, realizowany przez fundację obejmuje zapoznanie dzieci z przedwojenną jak i powojenną historią tej malowniczo położonej wsi. Zbieranie opowieści najstarszych mieszkańców i starych fotografii oraz naukę opowiadania historii lokalnej własnymi słowami.

- Ruszyła już część szkolna projektu, najpierw chodziliśmy z dziećmi po Grabiszycach i szukaliśmy śladów przeszłości. Oglądaliśmy domy przysłupowe i zajmowaliśmy się tak zwanym materialnym dziedzictwem. Obecnie chodzimy w małych podgrupach na wywiady do najstarszych mieszkańców wsi, takich 90-letnich. Słuchamy ich opowieści, gdzie się urodzili, skąd przybyli jak to kiedyś wyglądało, że na początku mieszkali razem z Niemcami i jak kiedyś Grabiszyce wyglądały – opowiada koordynator projektu, Olga Chojak z Fundacji Dziki Zachód. - Zadaniem dzieci będzie umiejętność opowiedzenia historii, których teraz się nasłuchały. Aby im to ułatwić zorganizowane zostaną warsztaty plastyczne oraz warsztaty z aktoremopowiadaczem, który pomoże im to opowiadać.

22 czerwca w szkole w Grabiszycach zorganizowane zostanie spotkanie, na które już dziś zapraszamy wszystkich zainteresowanych wysłuchaniem historycznych dociekań dzieci. Jednocześnie z opowieściami najmłodszych odbędzie się pokaz starych fotografii.

Na podstawie zebranych przez dzieci materiałów powstanie też książka o historii wsi oraz oryginalna, historyczno-krajobrazowa mapa Grabiszyc. Część starych zdjęć i nagrań audio ze wspomnieniami mieszkańców zostanie opublikowana w internecie, zaś mapa zostanie umieszczona na dużych tablicach w 3 kluczowych miejscach – w Dolnych, Średnich i Górnych Grabiszycach.

Publiczna promocja przygotowywanej książki i grabiszyckiej mapy odbędzie się w październiku tego roku o czym z pewnością poinformujemy.

Organizatorem jest Fundacja „DZIKI ZACHÓD” wraz z Partnerami: Szkołą Podstawową im. J. Brzechwy w Grabiszycach i Stowarzyszeniem GRABISZYCE.
Projekt „GRABISZYCE – NASZA WIEŚ, NASZA HISTORIA”, dofinansoway został ramach programu „PATRIOTYZM JUTRA” przez Muzeum Historii Polski.

Autor: red.
comments powered by Disqus