Poniedziałek, 19 marca 2018r.

Imieniny: Józefa, Bogdana

Strona główna / Leśna / Kochamy, rozumiemy i pomagamy zwierzętom

SP im.Jana Pawła II w Smolniku

Kochamy, rozumiemy i pomagamy zwierzętom

Kochamy, rozumiemy i pomagamy zwierzętom

Chcąc uwrażliwić uczniów na otaczający świat przyrody, od kilku lat w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Smolniku realizowany jest projekt edukacyjny "KOCHAMY, ROZUMIEMY I POMAGAMY ZWIERZĘTOM". Jego założenia zostały z radością i pełnym zrozumieniem przyjęte przez Schronisko dla Zwierząt Małych w Dłużynie Górnej, w Przylasku czy Fundację na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt Mondo Cane.

Tegoroczne działania edukacyjne, jak zwykle rozpoczęła w listopadzie akcja zbiórki karmy, pod hasłem : ,,Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę w schroniskach". I tym razem do zbiórki włączyli się mieszkańcy Leśnej i okolic. Zebraną w ogromnej ilości karmą obdarowano zwierzęta w schroniskach.
Następnie wymieniony projekt kontynuowany był poprzez zorganizowanie w dniu 16 maja 2017 r. wycieczki edukacyjnej, której celem było poznanie warunków życia bezdomnych zwierząt oraz propagowanie idei wolontariatu. W wyjeździe wzięły udział klasy: IV b, VI b i V b, które w listopadowej akcji zbiórki karmy- wzięły udział w 100%.

Pierwszym punktem wycieczki była niezwykła lekcja w Multikinie w Zgorzelcu, przeprowadzona w ramach projektu Akademii Filmowej. Spotkanie rozpoczęło się prelekcją wolontariuszki ze Schroniska dla zwierząt w Dłużynie, która w bardzo przejrzysty sposób, wspomagając się piękną prezentacją multimedialną, opowiedziała, na czym polega wolontariat i zachęciła uczniów do pomagania zwierzętom właśnie w taki sposób. Spotkanie edukacyjne w Multikinie kontynuowane było poprzez seans filmowy " Szajbus ratuje pingwiny", w którym dzieci poznały przygody sympatycznego, choć kompletnie nieobliczalnego czworonoga, próbującego ocalić przed zagładą stado australijskich pingwinów. Film, oparty na faktach, opowiedział, jak wierne potrafią być czworonogi. Po zakończonym seansie filmowym, dzieci złożyły karmę oraz potrzebne rzeczy dla zwierząt ze schroniska w Dłużynie Górnej.

Kolejnym punktem wycieczki, był przejazd do schroniska w Przylasku. Tam dzieci również złożyły karmę i potrzebne rzeczy dla zwierząt, wysłuchały kolejnej prelekcji kierownika schroniska i mogły poznać warunki, w jakich żyją na co dzień bezdomne zwierzęta. 

Najbardziej oczekiwanym przez dzieci punktem programu była jednak możliwość wyprowadzania psów na spacer. Gdy nadeszła ta chwila- radości nie było końca, chociaż nie zabrakło również łez wzruszenia i żalu. Przez prawie dwie godziny, uczniowie mieli okazję bezpośredniego kontaktu z milusińskimi, którym bardzo brakuje nie tylko swojego domu, ale również przyjaciela, który mógłby je tulić i głaskać.
Kiedy nadszedł czas pożegnania- pomimo zmęczenia- nie było już tak wesoło. Wielu uczniów zapowiedziało swój powrót do schroniska, tym razem z rodzicami, aby powoli wkraczać w świat wolontariatu.

Autor: M.Michalik i D.Kusibab
comments powered by Disqus