Poniedziałek, 19 marca 2018r.

Imieniny: Józefa, Bogdana

Strona główna / Leśna / Spotkanie z Żywą Historią w Grabiszycach

Patronat eLuban.pl

Spotkanie z Żywą Historią w Grabiszycach

Spotkanie z Żywą Historią w Grabiszycach

Foto: Organizator

Przez kilka ostatnich tygodni uczniowie z Grabiszyc zgłębiali historię swojej wsi w ramach projektu „Grabiszyce: nasza wieś, nasza historia”. Teraz Fundacja Dziki Zachód zaprasza na wyjątkowe Spotkanie z Żywą Historią. 19 czerwca o godz. 16. w holu Szkoły Podstawowej w Grabiszycach dzieci z klas 4, 5 i 6 zaprezentują wyniki swoich historycznych dociekań.

Najpierw odkrywali skarby z przeszłości w przestrzeni wsi – odszukiwali ślady dawnego życia w starych budynkach i drogach, poznawali budowę licznych domów przysłupowych. Następnie w ramach warsztatów „Żywe Źródła”, dzieci przeprowadzały wywiady z najstarszymi mieszkańcami Grabiszyc, poznawały historię ich życia, słuchały opowieści, często dramatycznych, o czasach wojny, przesiedleniach, o pierwszych chwilach osadników na Ziemiach Odzyskanych w przygranicznej wiosce, a także wiele barwnych historii z życia codziennego wsi za czasów PRL. Teraz zadaniem uczniów jest własnymi słowami przekazać je innym – będzie można ich wysłuchać na finałowym spotkaniu w grabiszyckiej szkole w poniedziałek 19 czerwca o godz. 16.

W programie spotkania:

  • Żywe Historie czyli wspomnienia najstarszych mieszkańców wsi opowiadane przez dzieci z Grabiszyc;
  • Żywe Księgi - wystawa "opowiadaków";
  • pokaz starych fotografii z Grabiszyc;
  • poczęstunek.

Zebrane przez dzieci wspomnienia najstarszych mieszkańców Grabiszyc zostaną opublikowane w książce, która ukaże się jesienią tego roku.

Projekt „Grabiszyce: nasza wieś, nasza historia” został dofinansowany przez Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „PATRIOTYZM JUTRA”

Organizatorem jest Fundacja „Dziki Zachód” wraz z Partnerami: Szkołą Podstawową im. J. Brzechwy w Grabiszycach, Stowarzyszeniem Grabiszyce, firmą Kruszywa Polskie - Kopalnia Grabiszyce.

Fundacja „Dziki Zachód”– powołana do życia w 2016 roku przez grupę przyjaciół z Grabiszyc i Stankowic, za cel stawia sobie wspieranie szeroko pojętego rozwoju regionalnego południowo-zachodnich rubieży Polski, zwłaszcza Pogórza Izerskiego i pogranicza polsko-czesko-niemieckiego. Obecnie podejmuje działania przede wszystkim na rzecz kultury, edukacji, turystyki oraz inicjatyw obywatelskich.

Facebook - Fundacja Dziki Zachód

Autor: FDZ
comments powered by Disqus