Poniedziałek, 19 marca 2018r.

Imieniny: Józefa, Bogdana

Strona główna / Leśna / Zostań poławiaczem pereł

„VI Międzynarodowe Poławianie Pereł w rzece Kwisie”

Zostań poławiaczem pereł

Zostań poławiaczem pereł

Foto: Organizator

Przed kilku laty Stowarzyszenie Leśna – Marklissa postanowiło przypomnieć mieszkańcom regionu o perłach, które niegdyś rozsławiały rzekę Kwisę. Za ich sprawą co roku do rzeki trafiają mięczaki z cenną zawartością. Podobnie będzie 1 lipca, dzięki temu każdy chętny może zostać poławiaczem pereł.

Za sprawą stowarzyszenia Leśna - Marklissa oraz Ośrodka Kultury i Sportu w Leśnej w okolice dawnej szlifierni pereł co roku wracają cenne mięczaki. W tym roku po raz czwarty odbędzie się „Międzynarodowe Poławianie Pereł w rzece Kwisie”. Do zabawy zapraszamy wszystkich, którym nie straszne jest zamoczenie w rzece i oddanie się „gorączce poszukiwania pereł”. Dodatkowo w okolicy zagości festyn, który nawiązuje do historii tego miejsca. W okolicy, bowiem znajdowała się swego czasu gospoda i młyn Hagenmühle, która ściągała do siebie mieszkańców chętnych biesiady. Szczegóły imprezy na plakacie.

Perły występujące w Kwisie, niegdyś rozsławiały rzekę w całej Europie. Nie wiadomo kiedy dokładnie odkryto ich występowanie, faktem jest jednak, że w małżach tu żyjących, nazwanych skójką perłorodną, znajdowano perły. Pierwsze prawodawstwo dotyczące ich połowu pojawiło się pod koniec XVI wieku. W okolicach Leśnej występował małż z gatunku skójka perłorodna, zwane też perłoródką rzeczną, który jak sama nazwa wskazuje, produkował perły. W porównaniu z morskimi były one mniej kuliste, czasami wręcz bobkowate i posiadały trochę gorszy połysk oraz barwę. W związku z tym na dużą skalę perły zaczęto nie tylko poławiać, ale i obrabiać. Niestety, skójka z biegiem lat występowała coraz rzadziej. W 1729 władca Saksonii zabronił nawet ich odłowu, wprowadził okresy ochronne. Nie na wiele to się zdało. Jednakże jeszcze około 1800 roku skójka występowała w Kwisie.

Autor: red.
comments powered by Disqus