Poniedziałek, 21 maja 2018r.

Imieniny: Wiktora, Kryspina, Tymoteusza

Strona główna / Leśna / Spotkanie z weteranami

Spotkanie z weteranami

Spotkanie z weteranami

Foto: Organizator

Przez dwa dni, 20 i 21 października miało miejsce spotkanie z kilkudziesięcioma weteranami poszkodowanymi z jednostek wojskowych Czarnej Dywizji.

Spotkanie przeprowadzone zostało w kompleksie ośrodka wypoczynkowego oraz zamku Czocha. Podczas meetingu dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, generał brygady Stanisław Czosnek oraz dyrektor Centrum Weterana Działań Poza Granicami państwa, pułkownik Leszek Stępień zapoznali się z najważniejszymi problemami nurtującymi środowisko weteranów poszkodowanych.

W piątek miały miejsce dwa przedsięwzięcia. Pierwszym była akcja edukacyjna. Była to prelekcja i spotkanie z uczniami oddziałów gimnazjalnych Szkoły Podstawowej w Smolniku. Weterani, uczestnicy misji poza granicami kraju z 10 Brygady Kawalerii Pancernej, 34 Brygady Kawalerii Pancernej oraz 23 Śląskiego pułku artylerii odwiedzili uczniów oddziałów gimnazjalnych w Leśnej opowiadając o niełatwej, aczkolwiek interesującej służbie żołnierza.

Drugim przedsięwzięciem był akt serca i dobrej woli weteranów 11LDKPanc. Z inicjatywy organizatorów, akceptacji dowódcy dywizji oraz po uzgodnieniu najbardziej potrzebujących w ramach akcji charytatywnej. Działając na rzecz Domu Samotnej Matki z dzieckiem, weterani zawitali do miejscowości Pobiedna, gdzie przekazali wcześniej zebrane dary rzeczowe. W akcję aktywnie włączyło się również „Stowarzyszenie Rodzina Wojskowa” z 34. Brygady Kawalerii Pancernej. Tego dnia żołnierze podarowali matkom oraz ich dzieciom nie tylko niezbędne na co dzień rzeczy, ale również uśmiech oraz wiarę w ludzką życzliwość i bezinteresowność.

Sobota, 21 października upłynęła weteranom na możliwości zwiedzenia zamku Czocha, zapoznaniu się z tajemnicą twierdzy szyfrów. Żołnierze zaznajomili się także z infrastrukturą krytyczną leśniańskiej zapory oraz elektrowni. Wszystko to mogło się odbyć przy zaangażowaniu i wydatnej pomocy Pana Stanisława Marczyńskiego – też weterana obecnie pełniącego funkcję Przewodniczącego Rady Miejskiej Leśnej.

Autor: ip
comments powered by Disqus