Poniedziałek, 21 maja 2018r.

Imieniny: Wiktora, Kryspina, Tymoteusza

Strona główna / Leśna / Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia

Zbiórka zniczy 2017

Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia

Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia

Tydzień przed uroczystością Wszystkich Świętych w S.P. z O.G. im. Jana Pawła II w Smolniku rozpoczęła się szósty już raz - zbiórka zniczy na cmentarze kresowe, organizowana w ramach akcji „Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia”.

Celem tej szlachetnej inicjatywy prowadzonej pod patronatem Telewizji Wrocław i Kuratorium Oświaty we Wrocławiu jest dbanie o cmentarze kresowe i ich renowacja, a przez to również zbiórka zniczy na groby Polaków, które będą zapalane cały rok na Ukrainie.

Tym razem zbiórka przerosła wszelkie oczekiwania. 82,2 % uczniów z klas I - VII w ciągu tygodnia zebrało rekordową jak dotąd liczbę - aż 1110 zniczy. Na uwagę zasługuje fakt, że wszystkie klasy szkoły podstawowej żywo przyłączyły sie do akcji i aż 6 klas wzięło udział w 100% :
1. klasa V b- 100%- 106 zniczy
2. klasa VI c- 100%- 77 zniczy
3. klasa VII c- 100%- 42 znicze
4. klasa V c- 100% - 39 zniczy
5. klasa I b- 100% -35 zniczy
6. klasa III b- 100% - 32 znicze

Część lampek przewieziono już do oddziału TVP Wrocław, kolejna część zostanie przewieziona w późniejszym terminie. Stamtąd znicze zostaną odebrane i dostarczone  na cmentarze za wschodnią granicą. Każda podarowana lampka jest dowodem pamięci o rodakach pochowanych poza krajem. Na wschodzie pozostało kilka milionów polskich grobów. Pamięć o tych mogiłach jest szczególnie pielęgnowana tutaj, na Dolnym Śląsku, gdzie po wojnie osiedliło się prawie milion Kresowian. Dzisiaj ich wnukowie podążają śladem swoich przodków - remontują zrujnowane wschodnie nekropolie, a w pierwszych dniach listopada zapalają ognie pamięci na rodzinnych grobach.

Koordynatorki akcji serdecznie dziękują dyrekcji szkoły, Samorządowi Uczniowskiemu , rodzicom, uczniom wszystkich klas i ich wychowawcom,  za pomoc w organizacji oraz odpowiedź na prośbę dotyczącą zbiórki zniczy i podarowanie ich w szlachetnym geście.

Autor: D.Kusibab i M. Michalik
comments powered by Disqus