Sobota, 21 kwietnia 2018r.

Imieniny: Anzelma, Bartosza, Feliksa

Strona główna / Leśna / Zima zaskoczyła drogowców?

Numery telefonów w sprawie zimowego utrzymania dróg

Zima zaskoczyła drogowców?

Zima zaskoczyła drogowców?

Foto: Mateusz Szumlas

W sobotę 09.12 na jednej z ulic w Pobiednej doszło do kilku kolizji drogowych, mieszkańcy jako powód wskazują pogodę oraz służby, które według nich nie reagują na czas.

W sobotę przed południem na ul. Strzeleckiej w Pobiednej doszło do dwóch kolizji. W jednej z nich udział brały aż trzy auta. Ulica ta ma spory kąt nachylenia, a jak informują czytelnicy warunki na drodze tego dnia były wyjątkowo paskudne.

W związku z kolizją jedna osoba została poszkodowana. Kobieta wysiadając z samochodu poślizgnęła się i uderzyła głową w krawężnik. Jak informują czytelnicy, przewieziono ją do szpitala w celu przeprowadzenia badań. Kilka godzin później na tej samej ulicy w poślizg wpadł ciągnik, który uderzył w ogrodzenie sąsiadującej z drogą posesji.

Wygląda na to, że ciągłe interwencje i telefony mieszkańców do gminy nie pomagają. W naszej miejscowości działa dziwny system odśnieżania i sypania  dróg. Musimy informować urzędniczkę o złym stanie drogi ona zaś przyjeżdża, sprawdza drogę i decyduje czy kogoś wysłać. Mieszkańcy są oburzeni. Wiele osób wyjeżdża o 5-6 do pracy i ma z tym duże trudności. Drogi są w części gminne a w części powiatowe. Niestety wygląda to tak, że dopiero jak coś złego się stanie to wysyłają piaskarki. Aż strach pomyśleć co się stanie jeśli kiedyś karetka czy straż nie będzie mogła dojechać do pożaru czy chorej osoby? - pisze do redakcji czytelniczka.

Według czytelniczki to nie pierwszy raz, gdy dochodzi do takich sytuacji, dlatego mieszkańcy zbierają podpisy pod petycją dotyczącą poprawy jakości utrzymania dróg w okresie zimowym w miejscowości Pobiedna.

Bywa, że zarządcy dróg nie radzą sobie z zimowym utrzymaniem i pierwsze mrozy oraz opady śniegu zaskoczą służby, a te nie zdążą na czas doprowadzić drogi do stanu używalności. Czy tak było i w tym przypadku? Zapytaliśmy jak do tych zarzutów ustosunkowują się drogowcy oraz samorząd gminy Leśna.

Jeśli chodzi o drogi gminne nie mamy sobie nic do zarzucenia, wszystko było odśnieżone. Nikt tego dnia do nas nie dzwonił w sprawie złego zabezpieczenia dróg gminnych. Jeśli chodzi o drogi powiatowe to pytanie do zarządcy – usłyszeliśmy od Gabrieli Pijanowskiej, zastępcy burmistrza Leśnej.

Z podobnym pytaniem zwróciliśmy się do zarządcy drogi powiatowej, na której doszło do wspominanych kolizji.

Znam sprawę, bo właśnie na tą sytuację nadjechał nasz kierowca i jego też na mur pociągnęło. W sobotę i niedzielę piaskarka wyjeździła na tych drogach ponad 20 godzin. - usłyszeliśmy od Włodzimierza Stefańskiego, dyrektora PZD w Lubaniu - Zimową porą pierwsza piaskarka wyjeżdża już przed 5 rano i jedzie właśnie do Pobiednej na Strzelecką, bo tam jest duży kąt nachylenia drogi.

Jak podkreśla zarządca, ul. Strzelecka jest w V standardzie odśnieżania, a mimo to robi się tam więcej niż wymagają tego przepisy. Jest też możliwość interwencji w razie zauważenia nieprawidłowości na drogach pod zarządem PZD.

U nas są trzy telefony dyżurne, można też dzwonić na policję, bo oni mają do nas numery i dzwonią, także tu nie ma problemu. W Pobiednej mamy również świetny kontakt z Panią sołtys i można zgłaszać przez nią – mówi dyrektor PZD.

Numery kontaktowe w sprawach zimowego utrzymania dróg powiatowych:

Telefon dyżurny PZD 75 646 37 50
Telefon dyżurny PZD (komórkowy) 604 981 595
Anna Storczek Kierownik Służby Drogowej PZD 604 981 595

Numery kontaktowe w sprawach zimowego utrzymania dróg w gminnych w Gminie Leśna:

Bożena Lassak Podinspektor ds. Infrastruktury drogowej 784 897 891

Opis techniczny zimowego utrzymania dróg powiatowych i wojewódzkich w sezonie zimowym 2017/2018 
zimowe utrzymanie dróg 2017-2018 (8MB)

Autor: red.
comments powered by Disqus