Sobota, 21 kwietnia 2018r.

Imieniny: Anzelma, Bartosza, Feliksa

Strona główna / Leśna / Dotacje na wymianę kopciuchów

Leśna

Dotacje na wymianę kopciuchów

Dotacje na wymianę kopciuchów

Foto: pixabay.com

Radni z Leśnej przygotowali mieszkańcom swego rodzaju świąteczny prezent. Od przyszłego roku mieszkańcy gminy Leśna mogą liczyć na dotacje przy wymianie pieców i budowie przydomowych oczyszczalni ścieków. Mimo że Leśna jest jedną z najbiedniejszych gmin w powiecie, to w budżecie na 2018 r. znalazło się 120 000 zł na te cele.

Idąc za głosem mieszkańców i odpowiadając na ich potrzeby, proponujemy dofinansowanie zarówno do budowy przydomowych oczyszczalni ścieków jak i wymiany nieekolologicznych pieców. W tej chwili w rezerwie mamy 120 tys. zł. Zobaczymy jakie będzie zapotrzebowanie. - powiedziała nam Gabriela Pijanowska, z-ca burmistrza Leśnej.

W tym roku gmina dotowała już budowę przydomowych oczyszczalni ścieków i przeznaczyła na to działanie niespełna 50 tysięcy złotych. Nowością będzie dofinansowanie wymiany źródeł ciepła zasilanych paliwami stałymi lub biomasą niespełniających wymagań 5 klasy według normy PN-EN 303-5:2012. Właściciele „kopciuchów” uzyskają zwrot nawet połowy kosztów poniesionych na zakup nowych, ekologicznych urządzeń grzewczych.

To nie tylko ekonomia, ale i ekologia. Im szybciej i skuteczniej zadbamy o środowisko, tym szybciej odczujemy płynące z tego korzyści. - dodaje Gabriela Pijanowska.

O dofinansowanie będą mogły wnioskować zarówno osoby fizyczne jak wspólnoty mieszkaniowe. Dotacje będą przyznawane według kolejności wpływu wniosków, aż do wyczerpania środków finansowych.

Jeszcze w grudniu Rada Miasta i Gminy Leśna będzie głosować nad tymi zagadnieniami. Zgodnie z zapowiedziami - radni na wspólnej komisji niemal bez zastrzeżeń przyjęli projekty uchwał dotyczących dotacji – już pod koniec stycznia będzie można składać wnioski o dofinansowanie nowych pieców i przydomowych oczyszczalni ścieków.

Do tematu z pewnością wrócimy.

Autor: red.
comments powered by Disqus