Wtorek, 22 maja 2018r.

Imieniny: Heleny, Wiesławy, Ryty

Strona główna / Leśna / Obligacje na oświetlenie

Leśna

Obligacje na oświetlenie

Obligacje na oświetlenie

W gminie Leśna jest jeszcze wiele „ciemnych miejsc”, o potrzebie wykonania oświetlenia całej gminy radni dyskutują już od dłuższego czasu. W 2018 roku na oświetlenie gmina przeznaczy ponad 4 mln zł, niemal 80% terenu gminy uzyska oświetlenie.

Na dzień dzisiejszy wiele miejscowości w gminie Leśna pozostaje bez oświetlenia, niektóre tak jak Zacisze, Świecie, Grabiszyce czy Bartoszówka są niemal zupełnie ciemne. Oświetlenie gminy to zadanie niełatwe, szczególnie w wioskach i miejscowościach, gdzie występuje rozproszona zabudowa.

Oświetlamy te miejsca, które są najbardziej uczęszczane i gdzie mamy możliwości techniczne. Te domostwa, które są znacznie oddalone od głównych arterii i koszty samego zasilania są ogromne będą oświetlane sukcesywnie w latach następnych. W tej chwili planujemy oświetlić blisko 80% terenu gminy – relacjonował Mirosław Markiewicz, burmistrz Leśnej.

Inwestycja polega na modernizacji istniejących lamp ulicznych oraz wykonaniu nowego oświetlenia. W sumie zadanie może objąć około 1700 punktów świetlnych z czego około 900 sztuk podlega wymianie, a blisko 800 to nowe lokalizacje. Liczba punktów pozostaje kwestią otwartą i może ulec jeszcze zmianie. Podczas styczniowej sesji Rady Miasta i Gminy Leśna, radni podjęli decyzje o emisji obligacji komunalnych, dzięki którym zadanie zostanie kompleksowo zrealizowane. Gmina planuje wykonanie oświetlenia w formie zaprojektuj i wybuduj, a koszt przedsięwzięcia określiła na 4,1 mln zł. 

Samorządowcy czekają jeszcze na ostateczne podpisanie umowy ze spółką Tauron, jednak kluczowa ma pozostać kwestia jakości wykonywanych urządzeń. 

Chcemy wykonać to zadanie w optymalnych warunkach finansowych i technicznych. Poziom techniczny musi być taki, aby samo świecenie lamp jak ich konserwacja były na właściwym poziomie, a okres gwarancji był jak najdłuższy. - podsumował Mirosław Markiewicz, burmistrz Leśnej.

Autor: red.
comments powered by Disqus