Czwartek, 16 sierpnia 2018r.

Imieniny: Rocha, Stefana, Joachima

Strona główna / Leśna / Wnioski na dofinansowanie 11 projektów

Leśna

Wnioski na dofinansowanie 11 projektów

Wnioski na dofinansowanie 11 projektów

Budynek zaplecza stadionu przy ul. Sienkiewicza w Leśnej

Foto: eLuban.pl

W najbliższych miesiącach gmina Leśna planuje jedenaście inwestycji z zewnętrznym wsparciem finansowym. Będą to między innymi budowa remizy strażackiej ze świetlicą, programy edukacyjne czy remont elewacji ratusza. Łączna wartość projektów to ponad 5,5 mln zł. Wszystkie inwestycje są tak samo ważne, niedługo powinniśmy się dowiedzieć, które zostaną zrealizowane. 

Wszystkie projekty są tak samo ważne, bo wszystkie są konsekwencją potrzeb mieszkańców. Mam nadzieję, że uda nam się pozyskać środki na wszystkie inwestycje. Łączna wartość tych 11 zadań to 5 540 000 zł, gdzie dofinansowanie stanowi 3 700 000. - mówi Gabriela Pijanowska,  zastepca burmistrza Leśnej.

O ile wszystkie wnioski przejdą, to przedsięwzięciem które pochłonie najwięcej pieniędzy będzie budowa remizy OSP wraz ze świetlicą wiejską w Świeciu. Inwestycja ta to wydatek ponad miliona złotych przy udziale środków zewnętrznych na poziomie 350 tys zł. Również OSP w Leśnej, dzięki dotacji Ministerstwa Sprawiedliwości, ma szansę otrzymać ratowniczy samochód terenowy. Tu wkład własny gminy wyniesie 10%, co stanowi kwotę 7800 zł.

Złożone przez magistrat wnioski o dofinansowanie obejmują również działania edukacyjne. Dzięki dotacji możliwe będzie doposażenie placówek żłobkowo – przedszkolnych, kompleksowe wyposażenie pracowni tematycznych w szkołach podstawowych w Smolniku i Pobiednej, a także realizacja zajęć wyrównawczych i rozwijających dla przedszkolaków i uczniów z Leśnej i Pobiednej.

Wśród projektów nie zabrakło również tych dotyczących aktywności fizycznej i społecznej. Otwarte Strefy Aktywności powstaną w Świeciu, Wolimierzu, Baworowie, Kościelnikach Średnich i Miłoszowie. W Grabiszycach Średnich ma powstać siłownia pod chmurką. Z kolei budynek zaplecza stadionu przy ul. Sienkiewicza w Leśnej zostanie gruntownie wyremontowany jesienią tego roku. Remont budynku polegał będzie na wymianie instalacji wewnętrznych oraz dostosowania jego funkcji do wymogów stawianych przez PZPN dla drużyn IV Ligi. Wymienione zostanie również pokrycie dachu, stolarka okienna i drzwiowa oraz zostanie odnowiona elewacja.

Ze wsparciem rządowego programu gmina chce przeprowadzić remont drogi gminnej stanowiącej dojście do cmentarza komunalnego w Leśnej. A przy wsparciu UMWD wykonać remont elewacji ratusza w Leśnej.

W chwili obecnej kluczowym dla gminy  zadaniem jest wykonanie remontu dachu budynku pałacowego w Szyszkowej nr 66. Koszt tej inwestycji to 710 000 zł, a dofinansowanie z środków Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków ma stanowić 300 000 zł. Niestety ten wniosek budzi najwięcej obaw, a to ze względu na to, że Wojewódzki Konserwator Zabytków ma relatywnie małe środki do rozdysponowania na wszystkie zadania w województwie.  Wiceburmistrz zapowiada jednak, że jest również plan B.

- Ta inwestycja musi zostać wykonana ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców, dlatego mimo złożonego wniosku o dofinansowanie zabezpieczyliśmy środki w budżecie, tak aby mieć pewność, że remont będzie wykonany. - zapewnia Gabriela Pijanowska.

Niektóre projekty już otrzymały dofinansowanie, mimo to pracownicy magistratu nie zdradzają szczegółów dopóki nie zostanie to formalnie potwierdzone. Ostatnie decyzje mają zapaść w połowie czerwca, wówczas powrócimy do tematu.

Autor: red.
comments powered by Disqus