Sobota, 18 sierpnia 2018r.

Imieniny: Ilony, Bronisława, Heleny

Strona główna / Medycyna

Medycyna

Wideo

Czy przesadzanie z cukrem powoduje cukrzycę?

Według Światowej Organizacji Zdrowia na cukrzycę choruje na świecie 415 mln ludzi, a do roku 2035 ich liczba może wzrosnąć do 600 mln. Liczba chorych dotkniętych cukrzycą powiększa się każdego roku średnio o 2,5 %. W Polsce z cukrzycą zmaga się blisko 3,5 mln osób, a przy obecnym tempie wzrostu liczba ta może przekroczyć 4 mln już w 2020 roku.

czytaj więcej

Ratujemy i Uczymy Ratować

A ty? Potrafisz przywrócić akcję serca?

Wczoraj młodzież z Lubania znalazła się w gronie 85 010 osób bijących Rekord Guinnessa w jednoczesnej resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Doświadczenie pokazuje, że dzięki edukacji to dzieci częściej wiedzą jak przywrócić akcję serca niż dorośli.

czytaj więcej

Mammobus w Lubaniu

Zrobiłaś już mammografię?

Niespełna 40% uprawionych Polek zgłosiło się do tej pory na badania mammograficzne w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Bezpłatne badanie będzie można wykonać w Lubaniu 5 i 6 października. 

czytaj więcej

Ponad 90% Polaków ma próchnicę

Czy kuleje tylko profilaktyka?

Polacy słabo dbają o swoje zęby. Próchnicę ma już ponad połowa pięciolatków. Problemy pogłębiają się wraz z wiekiem. Winni są głównie rodzice, którzy nie uczą, jak ważne jest codzienne mycie zębów, płukanie jamy ustnej czy używanie nitki dentystycznej. Nie lepiej jest z samymi dorosłymi. Nie dość, że niezbyt troszczą się oni o profilaktykę, to jeszcze za rzadko odwiedzają stomatologa – często dopiero wtedy, gdy coś boli.

czytaj więcej

Zadbaj o swoje zdrowie

Juz w najbliższą środę, 7 czerwca mieszkanki Lubania będą miały okazję poddać się profilaktycznym badaniom mammograficznym w ramach jubileuszowej edycji prozdrowotnej kampanii „Muszkieterowie dla Polek”. Sieci supermarketów Intermarché i Bricomarché już po raz dziesiąty organizują mobilny program profilaktyki raka piersi.

czytaj więcej

Miliony na walkę z rakiem

Samorząd Dolnego Śląska konsekwentnie inwestuje w nowoczesne i skuteczne leczenie onkologiczne. Zarząd województwa zdecydował o przekazaniu kolejnych środków na sprzęt medyczny i infrastrukturę służącą leczeniu osób z chorobami nowotworowymi. Dolnośląskie szpitale otrzymają na ten cel prawie 156 mln zł.

czytaj więcej

Mammobus w Lubaniu i Leśnej

Masz 50-69 lat? Zrobiłaś już mammografię?

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polek. Bezpłatne badanie mammograficzne pozwala na wykrycie choroby w bardzo wczesnym stadium, tym samym istotnie zwiększając szanse wyleczenia. 5 i 6 czerwca Mammobus przyjedzie do Lubania i Leśnej.

czytaj więcej

Nie wiemy, co spożywamy

Krytyczny raport NIK o suplementach diety

Polscy konsumenci spożywają coraz więcej suplementów diety, traktując je nierzadko jako panaceum na różne dolegliwości. Nie wiadomo jednak dokładnie, co spożywamy, gdyż wprowadzanie do obrotu i sprzedaż są praktycznie poza skuteczną kontrolą.

czytaj więcej

W drugim tygodniu stycznia już 160 tys. zachorowań

Grypa atakuje

Od początku stycznia, jak co roku, widoczny jest wzrost przypadków grypy i podobnych infekcji; między 8 a 15 stycznia zarejestrowano ok. 160 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań. Z ich powodu do szpitali trafiło w tym czasie w ponad 600 osób - podał GIS.

czytaj więcej

Muszkieterowie dla Polek

Zadbaj o swoje zdrowie i przebadaj się z muszkieterami w Lubaniu

17 listopada mieszkanki Lubania będą miały okazję poddać się profilaktycznym badaniom mammograficznym w ramach prozdrowotnej kampanii „Muszkieterowie dla Polek”. Sieci supermarketów Intermarché i Bricomarché już po raz dziewiąty organizują mobilny program profilaktyki raka piersi.

czytaj więcej

Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca „RESTART HART”

„Ratujemy i uczymy się ratować”

Propagujemy resuscytację krążeniowio ddechową (RKO) to nie jest nic strasznego. „Ratujemy i uczymy się ratować”. Szkoła podstawowa nr 2 już się nie boi i potrafi to robić – mówi nam inicjatorka akcji w Lubaniu. Gdyby więcej ludzi umiało udzielać pierwszej pomocy w nagłym zatrzymaniu krążenia -100 000 osób rocznie w Europie mogłoby żyć – twierdzi Europejska Rada Resuscytacji. Wczoraj w samo południe w Trecie do akcji „RESTART HART” przyłączyło się 120 uczniów z trzech lubańskich szkół.

czytaj więcej

To prawdziwy skok technologiczny

WOŚP. Wspaniały dar dla seniorów

O tym, że to co dajemy do Nas wraca nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać. Jak się dowiadujemy do Lubania, wróciło i to o wiele więcej niż sami daliśmy. Darczyńcą jest WOŚP a sprzęt przez nią przekazany wielokrotnie przewyższa kwotę tutejszych zbiórek.

czytaj więcej

Prawie 30 mln na sprzęt i profilaktyczne badania Dolnoślązaków!

Ponad 40 tysięcy mieszkańców Dolnego Śląska może liczyć na profilaktykę i pomoc, która ma ich uchronić przed chorobami nowotworowymi. W Dolnośląskim Wojewódzkim Urzędzie Pracy właśnie podpisywane są umowy z dolnośląskimi szpitalami i przychodniami, które pomogą Dolnoślązakom. Umowy warte ponad 28 mln zł realizowane są dzięki unijnemu wsparciu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego.

czytaj więcej

Czy można się zarazić?

Komar z wirusem Zika nie doleci do Polski.

W Polsce brak jest warunków środowiskowo-klimatycznych, które mogłyby spowodować rozprzestrzenianie się wirusa Zika - uspokaja Główny Inspektorat Sanitarny w związku potwierdzeniem choroby u dwóch osób. Jednocześnie odradza kobietom w ciąży podróże w rejony występowania Zika.

czytaj więcej

Pamiętaj latem o swoim zdrowiu!

Mammobus w Lubaniu

Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich – dwóch projekcji każdej piersi. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju – wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia.

czytaj więcej

 | 1 | 2 | 3 |  Następna Ostatnia