Środa, 21 marca 2018r.

Imieniny: Lubomira, Benedykta

Strona główna / Medycyna

Medycyna

Ratujemy i Uczymy Ratować

A ty? Potrafisz przywrócić akcję serca?

Wczoraj młodzież z Lubania znalazła się w gronie 85 010 osób bijących Rekord Guinnessa w jednoczesnej resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Doświadczenie pokazuje, że dzięki edukacji to dzieci częściej wiedzą jak przywrócić akcję serca niż dorośli.

czytaj więcej

Mammobus w Lubaniu

Zrobiłaś już mammografię?

Niespełna 40% uprawionych Polek zgłosiło się do tej pory na badania mammograficzne w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Bezpłatne badanie będzie można wykonać w Lubaniu 5 i 6 października. 

czytaj więcej

Ponad 90% Polaków ma próchnicę

Czy kuleje tylko profilaktyka?

Polacy słabo dbają o swoje zęby. Próchnicę ma już ponad połowa pięciolatków. Problemy pogłębiają się wraz z wiekiem. Winni są głównie rodzice, którzy nie uczą, jak ważne jest codzienne mycie zębów, płukanie jamy ustnej czy używanie nitki dentystycznej. Nie lepiej jest z samymi dorosłymi. Nie dość, że niezbyt troszczą się oni o profilaktykę, to jeszcze za rzadko odwiedzają stomatologa – często dopiero wtedy, gdy coś boli.

czytaj więcej

Zadbaj o swoje zdrowie

Juz w najbliższą środę, 7 czerwca mieszkanki Lubania będą miały okazję poddać się profilaktycznym badaniom mammograficznym w ramach jubileuszowej edycji prozdrowotnej kampanii „Muszkieterowie dla Polek”. Sieci supermarketów Intermarché i Bricomarché już po raz dziesiąty organizują mobilny program profilaktyki raka piersi.

czytaj więcej

Miliony na walkę z rakiem

Samorząd Dolnego Śląska konsekwentnie inwestuje w nowoczesne i skuteczne leczenie onkologiczne. Zarząd województwa zdecydował o przekazaniu kolejnych środków na sprzęt medyczny i infrastrukturę służącą leczeniu osób z chorobami nowotworowymi. Dolnośląskie szpitale otrzymają na ten cel prawie 156 mln zł.

czytaj więcej

Mammobus w Lubaniu i Leśnej

Masz 50-69 lat? Zrobiłaś już mammografię?

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polek. Bezpłatne badanie mammograficzne pozwala na wykrycie choroby w bardzo wczesnym stadium, tym samym istotnie zwiększając szanse wyleczenia. 5 i 6 czerwca Mammobus przyjedzie do Lubania i Leśnej.

czytaj więcej

Nie wiemy, co spożywamy

Krytyczny raport NIK o suplementach diety

Polscy konsumenci spożywają coraz więcej suplementów diety, traktując je nierzadko jako panaceum na różne dolegliwości. Nie wiadomo jednak dokładnie, co spożywamy, gdyż wprowadzanie do obrotu i sprzedaż są praktycznie poza skuteczną kontrolą.

czytaj więcej

W drugim tygodniu stycznia już 160 tys. zachorowań

Grypa atakuje

Od początku stycznia, jak co roku, widoczny jest wzrost przypadków grypy i podobnych infekcji; między 8 a 15 stycznia zarejestrowano ok. 160 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań. Z ich powodu do szpitali trafiło w tym czasie w ponad 600 osób - podał GIS.

czytaj więcej

Muszkieterowie dla Polek

Zadbaj o swoje zdrowie i przebadaj się z muszkieterami w Lubaniu

17 listopada mieszkanki Lubania będą miały okazję poddać się profilaktycznym badaniom mammograficznym w ramach prozdrowotnej kampanii „Muszkieterowie dla Polek”. Sieci supermarketów Intermarché i Bricomarché już po raz dziewiąty organizują mobilny program profilaktyki raka piersi.

czytaj więcej

Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca „RESTART HART”

„Ratujemy i uczymy się ratować”

Propagujemy resuscytację krążeniowio ddechową (RKO) to nie jest nic strasznego. „Ratujemy i uczymy się ratować”. Szkoła podstawowa nr 2 już się nie boi i potrafi to robić – mówi nam inicjatorka akcji w Lubaniu. Gdyby więcej ludzi umiało udzielać pierwszej pomocy w nagłym zatrzymaniu krążenia -100 000 osób rocznie w Europie mogłoby żyć – twierdzi Europejska Rada Resuscytacji. Wczoraj w samo południe w Trecie do akcji „RESTART HART” przyłączyło się 120 uczniów z trzech lubańskich szkół.

czytaj więcej

To prawdziwy skok technologiczny

WOŚP. Wspaniały dar dla seniorów

O tym, że to co dajemy do Nas wraca nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać. Jak się dowiadujemy do Lubania, wróciło i to o wiele więcej niż sami daliśmy. Darczyńcą jest WOŚP a sprzęt przez nią przekazany wielokrotnie przewyższa kwotę tutejszych zbiórek.

czytaj więcej

Prawie 30 mln na sprzęt i profilaktyczne badania Dolnoślązaków!

Ponad 40 tysięcy mieszkańców Dolnego Śląska może liczyć na profilaktykę i pomoc, która ma ich uchronić przed chorobami nowotworowymi. W Dolnośląskim Wojewódzkim Urzędzie Pracy właśnie podpisywane są umowy z dolnośląskimi szpitalami i przychodniami, które pomogą Dolnoślązakom. Umowy warte ponad 28 mln zł realizowane są dzięki unijnemu wsparciu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego.

czytaj więcej

Czy można się zarazić?

Komar z wirusem Zika nie doleci do Polski.

W Polsce brak jest warunków środowiskowo-klimatycznych, które mogłyby spowodować rozprzestrzenianie się wirusa Zika - uspokaja Główny Inspektorat Sanitarny w związku potwierdzeniem choroby u dwóch osób. Jednocześnie odradza kobietom w ciąży podróże w rejony występowania Zika.

czytaj więcej

Pamiętaj latem o swoim zdrowiu!

Mammobus w Lubaniu

Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich – dwóch projekcji każdej piersi. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju – wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia.

czytaj więcej

Bezpłatne konsultacje psychologiczne

Bycie rodzicem małego dziecka to ogromna radość. Jednocześnie stanowi ono ogromną zmianę i wyzwanie dla młodych rodziców. Chcesz zadać pytania dotyczące rozwoju Twojego dziecka? Ośrodek Wsparcia Dziennego w Lubaniu zaprasza rodziców do korzystania z bezpłatnych konsultacji psychologicznych.

czytaj więcej

 | 1 | 2 | 3 |  Następna Ostatnia

Nekrolog

 • Jan Frąckowiak

  żył 85 lat

  Zm. 19.03.2018 r.

  Ceremonia pogrzebowa
  odbędzie się dnia 22.03.2018 o godz. 13:00

  na Cmentarzu Komunalnym w Lubaniu

  o czym zawiadamia pogrążona w głębokim smutku Rodzina

  Pogrzeb organizuje ZGiUK Lubań