Piątek, 20 kwietnia 2018r.

Imieniny: Czesława, Agnieszki, Mariana

Strona główna / Medycyna / WOŚP. Wspaniały dar dla seniorów

To prawdziwy skok technologiczny

WOŚP. Wspaniały dar dla seniorów

WOŚP.  Wspaniały dar dla seniorów

Foto: eLuban.pl

O tym, że to co dajemy do Nas wraca nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać. Jak się dowiadujemy do Lubania, wróciło i to o wiele więcej niż sami daliśmy. Darczyńcą jest WOŚP a sprzęt przez nią przekazany wielokrotnie przewyższa kwotę tutejszych zbiórek.

W trakcie ostatnich czterech finałów Orkiestra zagrała między innymi dla seniorów, dzięki czemu wsparcie otrzymały oddziały geriatryczne, a także kilkadziesiąt Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych w całej Polsce.

- Dopiero kiedy Orkiestra zaczęła mówić głośno o pomijaniu tego tematu, zaczęto myśleć o seniorach bardziej serio. – mówi Jerzy Owsiak prezes zarządu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.  

Jak informuje prezes Łużyckiego Centum Medycznego w Lubaniu Krzysztof Konopka w tym roku znaczące wsparcie otrzymał również tutejszy Zakład Pielęgnacyjno – Opiekuńczy.

- Otrzymaliśmy wspaniały dar jest to 41 pełnych zestawów w których skład wchodzi łózko i wysięgnik oraz szafka z pomocnikiem. Zestawy są nowe, piękne i łatwe w obsłudze. Otrzymaliśmy też podnośnik elektryczny, aparat EKG, dwa wózki inwalidzkie, trzy pompy infuzyjne i wagę fotelową. Ponadto oddział został wyposażony w dwa materace przeciwodleżynowe gdzie ich wartość rynkowa to 28 tys zł. Łącznie rynkowa wartość przekazanych urządzeń to blisko 400 tys zł.

Łącznie, w latach 2013-2015 realizowania hasła godnej opieki medycznej seniorów, Fundacja WOŚP wydała na ten cel blisko 46 mln zł., wspierając 150 placówek zajmujących się leczeniem geriatrycznym.

- Skok technologiczny jaki wydarzył się dzięki Fundacji WOŚP jest bardzo duży. Niezwykle cieszy nas ten dar bo zdecydowanie podniósł się komfort pacjentów i naszej pracy – mówi nam kierownik Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego Pani Małgorzata Demjanowicz. - Mamy teraz podnośniki, pacjenta łatwo podnieść, przewinąć, umyć, łózka są elektrycznie sterowane. Dzięki otrzymanym urządzeniom możemy pacjenta zważyć na leżąco i siedząco. Dotychczas pracowaliśmy na sprzęcie który miał już kilka lat i był wysłużony. W tej chwili cały oddział jest wyposażony na nowo i poza nową wanną nic nam nie brakuje. Tu muszę jeszcze podziękować ks. Łukaszowi Langenfeld, bowiem przekazała nam 50 kompletów pościeli. To naprawdę dobry okres dla naszego oddziału – dodaje kierownik.

Zakład Pielengnacyjno-Opiekuńczy w Lubaniu liczy 40 łóżek i przywraca się tam do samodzielnego funkcjonowania pacjentów po wylewach i udarach. Zapotrzebowanie na tego typu oddziały jest bardzo duże bo nasze społeczeństwo zaczyna się gwałtownie starzeć. Dlatego pracownicy szpitala apelują o branie udziału w zbiórkach WOŚP bowiem zebrana przez mieszkańców kwota pieniędzy często jest dodatkowym atutem, kiedy przychodzi starać się o wsparcie.

Jak pokazują przykłady otrzymane wsparcie znacznie przekroczyło kwotę którą udało się zebrać podczas wszystkich organizowanych w Lubaniu Finałów. Zwykle w ciągu ostatnich lat były to kwoty nie przekraczające 20 tys zł. Raz nawet zdarzyło się że finału w Lubaniu nie zorganizowano w ogóle. Po fali hejtu jaki wylał się na działalność WOŚP dopiero w tegorocznym finale udało się zebrać rekordową kwotę pieniędzy - 23 tys zł.

Trzeba tu dodać, że to już kolejny raz kiedy WOŚP docenia lubański szpital i przekazuje mu tak znaczące wsparcie.

- Pierwszy raz było to pięć lat temu, wówczas był to sprzęt na oddział laryngologiczny z uwzględnieniem dziecięcej laryngologii, do operacji laparoskopowych gardzieli i krtani. Dla szpitala była to wielka nobilitacja i duże wyróżnienie. Sprzęt przyznała komisja lekarska w uznaniu procedur jakie wykonuje się w naszym szpitalu - opowiada nam prezes Krzysztof Konopka. - Podobnym sprzętem wówczas obdarowana została jedynie klinika we Wrocławiu i właśnie Łużyckie Centrum Medyczne. Dzięki przekazanym urządzeniom w ciągu tych paru lat nasi lekarze wykonali kilkaset operacji. Otrzymane urządzenia podobnie jak teraz miały wartość 400 tys zł.

Namawiamy wszystkich aby uczestniczyli w akcjach WOŚP bo jak widać to wraca, wraca do nas mieszkańców!

Autor: red.
comments powered by Disqus