Poniedziałek, 21 maja 2018r.

Imieniny: Wiktora, Kryspina, Tymoteusza

Strona główna / Medycyna / Otwarto nowoczesny ośrodek radioterapii w Jeleniej Górze!

Otwarto nowoczesny ośrodek radioterapii w Jeleniej Górze!

Foto: 24jgora.pl

Już od jutra pierwszych pacjentów będzie przyjmować Dolnośląskie Centrum Onkologii w Jeleniej Górze. Dziś (10.01) miało miejsce oficjalne otwarcie nowego ośrodka. Więcej w materiale video.

Rusza jeleniogórska filia Zakładu Radioterapii Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu

Budowa filii Dolnośląskiego Centrum Onkologii w Jeleniej Górze rozpoczęła się we wrześniu 2015 roku. Prace zakończyły się w sierpniu 2016 roku.

Filia jest częścią Zakładu Radioterapii Dolnośląskiego Centrum Onkologii.

Jest to druga filia DCO na Dolnym Śląsku – pierwszą uruchomiliśmy w Legnicy.

Koszt całej inwestycji szacuje się na około 30 mln zł. Należy podkreślić, że filia dysponuje najnowocześniejszym sprzętem do radioterapii.

 

Leczenie

Na parterze nowego ośrodka zaplanowaliśmy strefę diagnostyczną z tomografem i akceleratorami oraz gabinety lekarskie i zabiegowe. Na pierwszym piętrze znajdują się pomieszczenia techniczne i socjalne.

Ośrodek radioterapii w Jeleniej Górze będzie przyjmował około 800 pacjentów rocznie. Będzie leczył chorych onkologicznie za pomocą promieniowania jonizującego z pól zewnętrznych, czyli teleterapii.

Dr hab. Adam Maciejczyk, dyrektor DCO we Wrocławiu: - Będziemy leczyć nowotwory prostaty, piersi, mózgu, żołądka, odbytnicy, odbytu, płuca, głowy i szyi, nowotwory ginekologiczne, mięsaki tkanek miękkich oraz chłoniaki.

We współpracy z oddziałami chirurgii i chemioterapii chcemy prowadzić tzw. leczenie skojarzone, co znacząco poprawia wyniki terapii.

 

Pacjenci będą leczeni w nowym ośrodku ambulatoryjnie. Część z nich, w razie potrzeby może przebywać w wyznaczonych, bezpłatnych hostelach.

Wszyscy chorzy - w ramach planowania leczenia – będą mieli wykonywaną tomografię komputerową, na podstawie której są tworzone indywidualne, zgodne z anatomią pacjenta plany leczenia.

 

Iga Skrzypczyńska, kierownik filii DCO w Jeleniej Górze: - Stosujemy m.in. techniki radioterapii konformalnej, IMRT, a także technikę terapii łukowej (RapidArc). Każdy chory będzie miał w trakcie leczenia wykonywane kontrolne zdjęcia weryfikujące zgodność z planem leczenia. A pacjenci z nowotworami prostaty dodatkowo będą mieli wszczepiane znaczniki do gruczołu krokowego, aby poprawić jakość napromieniania.

 

Wyposażenie

 

Dr hab. Adam Maciejczyk, dyrektor DCO we Wrocławiu: - To jeden z najnowocześniejszych systemów w kraju. Opracowanie go trwało kilka lat, ale samo zainstalowanie zajęło nam kilka miesięcy.

Filia Dolnośląskiego Centrum Onkologii w Jeleniej Górze wyposażona jest w zintegrowaną linię terapeutyczną, w skład której wchodzą dwa wysokoenergetyczne akceleratory liniowe, tomograf komputerowy z funkcją wirtualnej symulacji oraz system zarządzania i weryfikacji z bezpośrednim podłączeniem do serwerów znajdujących się w ośrodku macierzystym we Wrocławiu.


 

Nowoczesny ośrodek radioterapii w Jeleniej Górze zapewni wysokospecjalistyczne leczenie chorym na raka. Filia wspólnie z ośrodkami - we Wrocławiu, Wałbrzychu i Legnicy – w pełni zaspokoi potrzeby pacjentów onkologicznych w zakresie radioterapii w całym regionie.

Dr hab. Adam Maciejczyk, dyrektor DCO: - Należy podkreślić, że we Wrocławiu, Legnicy czy Wałbrzychu nie ma kolejek do oddziałów radioterapii. Chciałbym zapewnić pacjentów, że podobnie będzie w Jeleniej Górze.

Autor: 24jgora.pl
comments powered by Disqus