Wtorek, 24 kwietnia 2018r.

Imieniny: Horacego, Feliksa, Grzegorza

Strona główna / Medycyna / Masz 50-69 lat? Zrobiłaś już mammografię?

Mammobus w Lubaniu i Leśnej

Masz 50-69 lat? Zrobiłaś już mammografię?

Masz 50-69 lat? Zrobiłaś już mammografię?

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polek. Bezpłatne badanie mammograficzne pozwala na wykrycie choroby w bardzo wczesnym stadium, tym samym istotnie zwiększając szanse wyleczenia. 5 i 6 czerwca Mammobus przyjedzie do Lubania i Leśnej.

Mniej niż 40% uprawionych Polek zgłosiło się do tej pory na bezpłatne badanie mammograficzne w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi. Niezwykle ważne jest, aby badanie wykonywać od 50 roku życia, co daje możliwość odbycia pełnych 10 rund badań przesiewowych oraz wykrycie ewentualnych zmian nowotworowych we wczesnym etapie ich rozwoju.

„Mimo, iż mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi, nadal mniej niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi – mówi dr Małgorzata Cymerman z LUX MED Diagnostyka – Zachęcamy panie do profilaktyki związanej z rakiem piersi, gdyż jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polek.”  

Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia.

Bezpłatne badania mammograficzne w mammobusie odbędą się:  

Lubań – 5 czerwca przy Galerii Łużyckiej, Rynek-Sukiennice 38

Leśna – 6 czerwca na Rynku, Rynek 19  

Autor: Agata Jabłonowska
comments powered by Disqus