Wtorek, 24 kwietnia 2018r.

Imieniny: Horacego, Feliksa, Grzegorza

Strona główna / Miasto / Wieża Bracka do remontu

Wieża Bracka do remontu

Wieża Bracka do remontu

Foto: eLuban.pl

Najokazalszy i najbardziej charakterystyczny dla Lubania zabytek czeka remont. Jego konieczność wykazał przegląd techniczny zlecony przez samorząd.

- Wieża Bracka wymaga remontu. Bez niego nasz cenny zabytek nie będzie mógł w pełni służyć mieszkańcom i turystom – mówi dyrektor Muzeum Regionalnego Łukasz Tekiela. - Zanim jednak zostaną rozpoczęte prace naprawcze musi zostać sporządzona obszerna dokumentacja. Na szczęście proces ten już trwa, przebiega sprawnie i niebawem samorząd otrzyma materiały, na podstawie których będzie można oszacować koszty renowacji.

Warty podkreślenia jest fakt, że problemem zajęła się wyspecjalizowana firma zewnętrzna. Przeglądu Wieży dokonywali specjaliści od murów, elementów metalowych i drewnianych. Wykonano skan 3D i zidentyfikowano wszystkie miejsca stwarzające zagrożenie. W międzyczasie Wieżę Bracką odwiedził konserwator zabytków, celem zebrania materiałów niezbędnych do wydania decyzji w kwestiach powiązanych z remontem. Najpilniejszym z planowanych zadań będzie wzmocnienie ceglanego sklepienia najwyższej kondygnacji.

Zakres rozłożonych na kilka etapów prac remontowych ma objąć także m.in.: wymianę poszycia dachowego, położenie nowych tynków na blankach i latarence, wykonanie bezpiecznego wejścia na najwyższy poziom Wieży, zabezpieczenia wewnętrznych murów na dwóch ostatnich kondygnacjach oraz poprawki w oświetleniu i instalacji elektrycznej.

- Po remoncie we wnętrzu Wieży zostanie udostępniona wystawa modeli żołnierzy, prezentująca historię Wojska Polskiego od średniowiecza po II wojnę światową – zapowiada Łukasz Tekiela. - Muzeum dysponuje już takim figurami, a więc czekają one tylko na pokazanie. Natomiast na szczycie planujemy umieścić lunetę, by podziwianie panoramy było jeszcze atrakcyjniejsze.

Jak zapewnia zarządca obiektu, prace będą tak rozplanowane, aby w miarę możliwości nie zakłócały ruchu turystycznego na Wieży Brackiej. Większość działań będzie prowadzona w martwym okresie turystycznym.

Autor: ŁCR
comments powered by Disqus