Piątek, 23 marca 2018r.

Imieniny: Pelagii, Oktawiana, Feliksa

Strona główna / Miasto / Ochrona zabytków w budżecie miasta

Lubań

Ochrona zabytków w budżecie miasta

Ochrona zabytków w budżecie miasta

Foto: eLuban.pl

W planach budżetowych miasta przewidziano środki przeznaczone na zadania związane z remontem 3 miejskich zabytków.

Samorządy rzadko są w stanie prowadzić większe remonty zabytków we własnym zakresie. Nie jest tajemnicą, że generalny, zrobiony zgodnie z regułami sztuki remont obiektu objętego ochroną konserwatora zabytków kosztuje nawet kilkakrotnie więcej niż zbudowanie od podstaw budynku o podobnym metrażu. Dlatego miasto Lubań regularnie poszukuje możliwości zewnętrznego sfinansowania takich inwestycji.

Na Dom Solny i Wieżę Trynitarską, skierowane zostały do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dwa wnioski o potencjalne sfinansowanie prac. Nie są znane wyniki konkursu. Ogłoszone będą na przełomie lutego i marca. Kwota 60 tys. zł zabezpieczona jest na przygotowanie dokumentacji technicznych na prace, które są niezbędne do zabezpieczenia zabytków.

Z własnych środków miasto wykona zaś prace na Wieży Brackiej. W ub. roku Urząd Miasta zlecił przygotowanie niezbędnej dokumentacji technicznej dla Wieży Brackiej. Dokument został wykonany i już wiadomo, że aby ten zabytek mógł funkcjonować kolejne lata, konieczny jest remont kopuły wieży. W budżecie przewidziano 14 tys. złotych na ten cel. Dokumentację wykonała firma specjalistyczna, mająca doświadczenie w tego typu działaniach na terenie Dolnego Śląska i samym Wrocławiu, zakres prac uzgodniono również z konserwatorem zabytków.

Kwota przeznaczona na remont zasili budżet Muzeum Regionalnego - gospodarza wieży. Muzeum Regionalne zapowiada, że remont chce zakończyć jeszcze przed otwarciem sezonu turystycznego a duże zmiany na lepsze pojawią się również w odnawianych pomieszczeniach w przyległym budynku. Przygotowana tam ekspozycja mineralogiczna zyska naprawdę przepiękną oprawę.

Autor: ŁCR
comments powered by Disqus