Wtorek, 24 kwietnia 2018r.

Imieniny: Horacego, Feliksa, Grzegorza

Strona główna / Miasto / 1,8 mln dofinansowania na przedszkole

1,8 mln dofinansowania na przedszkole

1,8 mln dofinansowania na przedszkole

Foto: ŁCR

Znane są już wyniki naboru w konkursie RPO, zgodnie z nimi lubański samorząd otrzyma dotację na przebudowę Przedszkola Miejskiego nr 5 na Osiedlu Piastów.

- Złożyliśmy wniosek w konkursie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 Osi Priorytetowej 3 Gospodarka niskoemisyjna – mówi Arkadiusz Słowiński, burmistrz Lubania. - Wnioskowaliśmy o 1 849 tys. zł dofinansowania. Nasz wniosek spełnił kryteria wyboru projektów i uzyskał drugą z kolei liczbę punktów w Zachodnim Obszarze Interwencji (ZOI). Zarekomendowano dofinansowanie w takiej kwocie, w jakiej zawnioskowaliśmy. Bardzo mnie to cieszy, bo bez środków zewnętrznych gminy nie są w stanie udźwignąć kosztów remontów takich obiektów. To jest bardzo ważna i potrzebna przebudowa. Postawiliśmy za cel przyjazne i nowoczesne przedszkole, a nie tylko poklejenie dziur i pomalowanie pomieszczeń.

Całkowita wartość projektu to około 4, 2 mln złotych. Przedsięwzięcie było szeroko omówione w ubiegłym roku podczas sesji Rady Miasta Lubań. Wtedy to rajcy zdecydowali, że warto ten budynek nie kosmetycznie odnawiać, ale zmodernizować zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi normami. Polecający to rozwiązanie fachowcy podkreślali, że projekt spełnia wysokie standardy stawiane termomodernizacjom dofinansowywanym z RPO oraz budynkom przedszkolnym, które w pewnych dziedzinach kwalifikowane są podobnie jak obiekty szpitalne. Ważny był też fakt, że przedszkole od momentu budowy, a więc od 30-40 lat nie przeszło generalnego remontu.

W pracach przewidziano wykonanie termoizolacji, nowe okna i elewację, podziemną kuchnię, więcej pomieszczeń, dźwig osobowy, monitoring, panele fotowoltaiczne. Efektem końcowym będzie przedszkole na miarę XXI wieku. Zgodnie z zasadami dofinansowań RPO, wniosek złożono, równolegle zaczynając już prace budowlane.

Inwestycja przebiega w systemie „Zaprojektuj i Wybuduj”. Rok 2016 stał pod znakiem prac projektowych i robót budowlanych zewnętrznych, związanych z termomodernizacją ścian i stropodachu, wymianą stolarki zewnętrznej okiennej i drzwiowej. W czerwcu 2017 roku firma ma wkroczyć do przedszkola i skończyć prace do końca roku.

- Projekt uzyskał wymaganą liczbę punktów i został wybrany do dofinansowania. Oprócz niego dotacje mają uzyskać trzy szkoły – w Zgorzelcu, Gromadce i Bolesławcu – mówi burmistrz Lubania. - Nabór odbywał się w ramach poddziałania 3.3.1 „Efektywność energetyczna w budynkach użyteczności publicznej i sektorze mieszkaniowym – OSI”. Alokacja w ramach konkursu przeznaczona na Zachodni Obszar Inwestycji wynosiła 5,2 mln zł. Pozostała kwota alokowana na tą oś priorytetową została podzielona na pozostałe Obszary Strategicznej Interwencji wyróżnione na Dolnym Śląsku.

Autor: ŁCR
comments powered by Disqus