Wtorek, 24 kwietnia 2018r.

Imieniny: Horacego, Feliksa, Grzegorza

Strona główna / Miasto / Wirtualny cmentarz

Mogiły.pl

Wirtualny cmentarz

Wirtualny cmentarz

Foto: eLuban.pl

Z roku na rok cmentarz przy ul. Wrocławskiej w Lubaniu robi się co raz ładniejszy i zyskuje na funkcjonalności, wczoraj uruchomiono kolejne udogodnienia, które od dłuższego czasu były oczekiwane przez mieszkańców. Jest to wyszukiwarka grobów i monitoring wizyjny cmentarza przy ul. Wrocławskiej.

Lubański Zakład Gospodarki i Usług Komunalnych w ciągu ostatnich lat naprawia zaniedbania, które na cmentarzu przy ul. Wrocławskiej narastały latami. W ubiegłym roku w zachodniej części wykonano nowe nawierzchnie alejek. Poczynając od roku 2014 kompleksowo wyremontowano kaplicę cmentarną, przywracając jej dawne funkcje i świetność. Wczoraj natomiast uruchomiono kolejne udogodnienia, które z niecierpliwością oczekiwane były przez mieszkańców.

Na lubańskich cmentarzach spoczywa ponad 12,4 tys. osób w około10 tys. mogił, odnalezienie miejsca spoczynku bliskich dla wielu stanowi nie lada problem. ZGiUK do tego dnia przygotowywał się przez sześć lat.

- Najpierw z pomocą własnych pracowników i stażystów wykonaliśmy inwentaryzację wszystkich grobów i osób pochowanych, wdrażając równolegle elektroniczną ewidencję – wyjaśnia prezes ZGiUK, Michał Turkiewicz. - Następnie wyłoniliśmy firmę, której zadaniem było wykonanie dokumentacji fotograficznej wszystkich grobów, alejek i całego cmentarza. W kolejnym etapie scalono ewidencję elektroniczną z fotograficzną, czego końcowym efektem jest elektroniczna mapa cmentarzy. Prace zakończone zostały w styczniu tego roku. Po dwóch miesiącach testów dziś oficjalnie uruchamiamy wirtualny cmentarz poprzez platformę Mogiły.pl - mówił wczoraj prezes miejskiej spółki.

Od teraz odszukanie grobów bliskich na lubańskich nekropoliach nie będzie już stanowić problemu. Dzięki platformie bez problemu znajdziemy interesujące nas lokalizacje na obu miejskich cmentarzach. Każdy z nich, ten na Uniegoszczy i ten na ul. Wrocławskiej ma własną stronę. Wyszukiwarka grobów Mogiły.pl oferuje wiele ciekawych możliwości, a oparta jest o geodezyjny pomiar grobów.

- Wirtualny cmentarz daje możliwość poruszania się tak jak po prawdziwym cmentarzu dodatkowo mamy tam ewidencję wszystkich grobów i osób pochowanych. Dzięki temu, groby zmarłych możemy wyszukiwać na trzy sposoby. Albo wejście na mapę elektroniczną i tam znaleźć interesujący nas grób, albo znaleźć w alfabetycznej ewidencji osób, albo wpisać konkretnie imię i nazwisko. - tłumaczy Michał Turkiewicz - Wtedy pokaże nam się numer grobu, numer kwater i informacje o osobie. Możemy też zgłosić uwagi, przesłać nowe zdjęcia czy pomodlić się i zapalić wirtualną świeczkę. Całość jest bardzo przejrzysta i pomocna dla osób chcących odnaleźć swoich bliskich. – dodaje prezes ZGiUK.

Kolejną istotną inwestycją, którą pochwalił się prezes Turkiewicz jest oczekiwany od kilku lat monitoring cmentarza. Mieszkańcy liczą, że dzięki temu ukróci się proceder kradzieży na miejskich nekropoliach. O tym, że stanowi to problem szczególnie przed listopadowym świętem pisaliśmy w 2014 roku w artykule pt.: Hieny cmentarne.  

- Jest to pierwszy etap monitoringu cmentarza przy ul. Wrocławskiej i będziemy to nadal rozwijać. Na razie jest to osiem kamer w przyszłości chcielibyśmy, aby monitorowany był cały cmentarz - zapewnia Michał Turkiewicz.

Uruchomienia portali internetowych cmentarzy komunalnych przy ul. Wrocławskiej i Różanej w Lubaniu dokonał burmistrz Lubania, Arkadiusz Słowiński. Dzięki zaangażowaniu pracowników ZGiUK, koszt przygotowania wirtualnych cmentarzy wyniósł 21 tys. zł.
W uroczystości udział wzięli przedstawiciele duchowieństwa, samorządowcy, pracownicy ZGiUK oraz zaproszeni goście.

Autor: red.
comments powered by Disqus