Piątek, 23 marca 2018r.

Imieniny: Pelagii, Oktawiana, Feliksa

Strona główna / Miasto / Rondo czy skrzyżowanie?

Dwie koncepcje na Słowackiego

Rondo czy skrzyżowanie?

Rondo czy skrzyżowanie?

Foto: Google Maps/ UM Lubań

Przed dwoma tygodniami burmistrz Arkadiusz Słowiński przedstawił dwie koncepcje zagospodarowania największego skrzyżowania w Lubaniu, mowa tu o placu przy ulicy Słowackiego. Ze skrzyżowaniem tym nawet w chwilach większego nasilenia ruchu zwykle nie ma problemu. Skąd więc taka koncepcja?

W chwili obecnej plac przy ulicy Słowackiego to jednocześnie duże skrzyżowanie z ulicą Mikołaja Kopernika. Skrzyżowanie jak każde inne z tą różnica, że trasy przejazdów są na nim umowne, a każdy kierowca ma naprawdę dużo pola do manewru. Ta dowolność u niektórych wywołuje lęk i wolą ze skrzyżowania w ogóle nie korzystać.

Burmistrz wespół z radnym Zajdlem przedstawili pod rozwagę dwie koncepcje uregulowania ruchu w tym miejscu. Pierwsza mówi o wybudowaniu na placu ronda, koszt takiej inwestycji to 300 – 400 tys. zł. Druga koncepcja zakłada wymalowanie na placu jedynie pasów, które ukierunkują ruch. Koszt tego rozwiązania to 40 – 50 tyś zł i dodatkowe miejsca parkingowe, których w Lubaniu jest jak na lekarstwo.
Spytaliśmy burmistrza skąd pomysł poprawiania skrzyżowania, które nie należy do tych uciążliwych.

- Z różnych obserwacji i z głosów mieszkańców Lubania, które do nas docierają. Chcielibyśmy, aby ruch był tam płynniejszy, szczególnie w niektórych godzinach. Tu chodzi o godzinę od 7.30 do 8.15, ale też godzina 15, kiedy z pracy wyjeżdżają pracownicy Straży Granicznej – wyjaśnia Arkadiusz Słowiński. - Dwie przedstawione koncepcje to jest swego rodzaju próba burzy mózgów. Która z nich zostanie zrealizowana i czy w ogóle zostanie zrealizowana trudno mi przesądzać. Nie ukrywam, że jestem bliski realizacji koncepcji ronda z tym, że dopiero w roku 2019. Mankamentami tej koncepcji są finanse, których na razie nie mamy i brak miejsc parkingowych w okolicy. Na razie zasialiśmy ziarno i zobaczymy co z tego wyniknie.

Obydwie koncepcje burmistrz opublikował na portalu społecznościowym, gdzie mieszkańcy Lubania swobodnie je komentowali, opowiadając się za pierwszą bądź drugą koncepcją. Głosami mieszkańców zwyciężyła tańsza koncepcja, ale nie zabrakło też opinii popierających wizję burmistrza. Pojawiły się też głosy, aby na środku skrzyżowania ustawić rondo z betonowych barier by na własnej skórze przetestować ten pomysł. Nie zabrakło też pytań o zasadność robienia tam czegokolwiek, bo po co ulepszać coś co ulepszenia nie wymaga?

Autor: red.
comments powered by Disqus