Piątek, 23 marca 2018r.

Imieniny: Pelagii, Oktawiana, Feliksa

Strona główna / Miasto / Kosmiczna wystawa

Otwarcie wystawy "Minerały Zachodnich Sudetów"

Kosmiczna wystawa

Kosmiczna wystawa

Jutro z pompą zostanie otwarta lubańska wystawa minerałów. Sprawdziliśmy – są tam prawdziwe skarby.

Lubań zapełni sporą białą plamę w mineralogii. Teren zachodnich Sudetów i Pogórza Izerskiego przez wieki znany był jako kraina skarbów - wydobywano tu kamienie szlachetne. Okazów z naszych ziem nie można jednak nigdzie obejrzeć, nie ma ich nawet w największej, wrocławskiej publicznej kolekcji.

Lubańska wystawa ma szansę to zmienić. W pomieszczeniach przy Wieży Brackiej zgromadzono pełną panoramę kamieni z pobliskich lokalizacji. Z zapowiedzi organizatorów i środowiskowych głosów wynika, że zebrane okazy to crème de la crème a nie tylko „poglądowa” sztuka dla sztuki.

Na znawcach tematu niech wrażenie zrobi zapowiedź zaprezentowania nigdzie indziej nie pokazywanych agatów spod Lubania, kryształów kalcytu spod Leśnej, wysokiej klasy kryształów kwarcu z Wojanowa i Staniszowa. Do tego dwie wystawy czasowe – minerały z Łomu w Starej Kamienicy i największa (50 kg) geoda z Płóczek oraz dwa wykłady.

Laików po prostu zapewniamy, że jest na czym zawiesić oko, bo takich cudów natury jeszcze nie widzieli. A wszystko to w niesamowitej profesjonalnej, iście „kosmicznej” oprawie, z dwujęzycznymi podpisami i przewodnikiem po polsku, niemiecku i angielsku oraz… cateringiem i interesującymi gratisami.

Na otwarcie nowej, stałej wystawy mineralogicznej w Lubaniu zapraszamy już jutro (22.04) o godzinie 17. Początek wydarzenia w ratuszu.

Autor: ŁCR
comments powered by Disqus