Poniedziałek, 19 marca 2018r.

Imieniny: Józefa, Bogdana

Strona główna / Miasto / Remont Wieży Brackiej

Remont Wieży Brackiej

Remont Wieży Brackiej

Wieża Bracka to wizytówka naszego miasta, niestety zabytek nie jest w najlepszej formie, a według ekspertów grozi jej nawet zawalenie. Na szczęście w zeszłym tygodniu ruszyły prace remontowe, w związku z tym turyści będą mogli ponownie wejść na wieżę dopiero w przyszłym roku.

Ruszył remont Wieży Brackiej, niestety wiąże się to z tym, że na ten czas wieża będzie niedostępna dla zwiedzających. Na ten cel przeznaczonych zostanie prawie 400 tys. zł. W najgorszym stanie jest najwyższa część wieży, zgodnie z ekspertyzą grozi ona nawet zawaleniem, dlatego remontujemy, tak by wieża służyła nam i następnym pokoleniom. - mówi burmistrz Arkadiusz Słowiński.

Rewitalizacja Wieży Brackiej początkowo miała zostać podzielona na dwa etapy, tak aby Wieża była dostępna dla turystów przez okres wakacji. Specyfika prac wymusiła jednak ich ciągłość, dlatego zwiedzający wejdą na Wieżę dopiero w przyszłym roku.  

Najstarszy zabytek Lubania wymaga naprawy sklepienia, wymiany pokrycia dachowego na najwyższym poziome wieży, nowych obróbek blacharskich dachu i krenelaży, uzupełnienia spoin i ubytków. Wewnątrz zostaną wykonane nowe tynki i instalacja elektryczna. Wyremontowane i wzmocnione zostaną balustrady oraz schody. Prace obejmą również przystosowanie budowli do obowiązujących przepisów ppoż. Zakres prac jest spory, koszty remontu wyniesie niemal 362 tys. zł. Na efekty prac będziemy musieli poczekać do przyszłego roku.

Autor: red
comments powered by Disqus