Poniedziałek, 19 marca 2018r.

Imieniny: Józefa, Bogdana

Strona główna / Miasto / Patronat nad Patronką

Patronat Honorowy Prezydenta Andrzeja Dudy

Patronat nad Patronką

Patronat nad Patronką

Miło nam jest poinformować, że uroczystość ustanowienia Świętej Marii Magdaleny Patronką Miasta Lubań została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy - czytamy na stronie Urzędu Miasta Lubań.

Ustanowienie patronatu św. Marii Magdaleny nad Lubaniem jest inicjatywą lubańskich społeczników i artystów, która po konsultacjach społecznych zyskała wsparcie samorządu.

Koronne argumenty zwolenników patronatu to:
- kilkusetletnia działalność w dawnym Lauban i obecnym Lubaniu Zgromadzenia Sióstr św. Marii Magdaleny od Pokuty jako element łączący i integrujący losy miasta,
- umocowany w dokumentach historycznych patronat św. Marii Magdaleny nad mieszkańcami, którzy widzieli w świętej orędowniczkę,
- rozpoznawalność postaci patronki, liczne odniesienia w kulturze i sztuce, liczne patronaty zawodowymi i społecznymi grupami, których działalność związana jest z miastem.

Wniosek ten zyskał w 2015 roku przychylność władz kościelnych i został skierowany do Stolicy Apostolskiej, skąd w lipcu 2016 roku przyszła pozytywna decyzja. Oficjalne obchody ustanowienia patronatu zaplanowane są na 24 września 2017 r. Trwają intensywne przygotowania, przez cały rok także odbywają się w przestrzeni sakralnej i świeckiej wydarzenia przybliżające postać patronki i jej związek z regionem. W uznaniu rangi wydarzenia dla mieszkańców regionu, jego historii i tożsamości, Prezydent RP Andrzej Duda objął wrześniową imprezę honorowym patronatem.

Fragment pisma przesłanego przez kancelarię prezydencką do Burmistrza Miasta Lubań:

„Mam przyjemność poinformować Pana Burmistrza, iż Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej przychylił się do prośby organizatorów i wyraził zgodę na objecie Patronatem Honorowym wydarzenia. Godne uznania jest zaangażowanie wielu środowisk, instytucji, a przede wszystkim mieszkańców Lubania w inicjatywy związane z przybliżeniem postaci Świętej i działalności Zgromadzenia Sióstr św. Marii Magdaleny w Lubaniu. Ufam, że wszystkie przedsięwzięcia związane z ustanowieniem patronatu nad miastem przyczynią się do integracji i umacniania Państwa lokalnej wspólnoty, a także będą doskonałą okazją do zaprezentowania piękna Lubania i bogatej, wielowiekowej tradycji miasta."

Autor: ŁCR
comments powered by Disqus