Poniedziałek, 19 marca 2018r.

Imieniny: Józefa, Bogdana

Strona główna / Miasto / Sudecki Festiwal Minerałów w Lubaniu

To jedna z największych giełd na świecie

Sudecki Festiwal Minerałów w Lubaniu

Sudecki Festiwal Minerałów w Lubaniu

Wszystko wskazuje na to, że Lwóweckie Lato Agatowe może stracić największą swoją atrakcję, która od lat przyciągała kolekcjonerów oraz turystów z całego świata. W wyniku nieporozumień z tamtejszym magistratem, współorganizator części merytorycznej LLA postanowił poszukać nowej lokalizacji dla jednej z największych giełd minerałów na świecie. Dziś oficjalnie poinformowano, że w 2018 roku, miejscem tym będzie Lubań!

Towarzystwo Geologiczne „Spirifer” oraz Sudeckie Bractwo Walońskie od 15 lat były współorganizatorem części merytorycznej Lwóweckiego Lata Agatowego, ich wkład to: wystawy, wycieczki, publikacje, wykłady, warsztaty, imprezy oraz część działań promocyjnych w szczególności poza granicami województwa i kraju.

W wyniku nieporozumień z lwóweckim magistratem towarzystwo i bractwo podjęły decyzję o zakończeniu współpracy z Lwóweckim Latem Agatowym i stworzeniu nowej marki.

„Oczywiście nazwa LLA pozostanie na zawsze w Lwówku. Przenosząc imprezę geograficznie stworzymy Sudecki Festiwal Minerałów. Będzie to wydarzenie w podobnej skali, jednak dużo bardziej ukierunkowane na kolekcjonerów, z większym naciskiem na wycieczki, wykłady, wystawy, wizyty i integracje z kolekcjonerami z krajów ościennych i całego świata. Jesteśmy przekonani, że tkwiąca w kolekcjonerach energia, a także fakt, że „Spirifer” od 20 lat jest organizatorem największych giełd minerałów i biżuterii w Polsce, pozwolą nam wspólnymi siłami, w ciągu roku lub dwóch, zbudować największą kolekcjonerską imprezę na wschód od Monachium i zachód od Tucson.” Piszą wspólnie w swoim liście otwartym byli już współorganizatorzy LLA. Więcej o konflikcie i perypetiach lwóweckiego magistratu przeczytacie w materiale przygotowanym przez dziennikarzy lwowecki.info.

Dziś na Facebooku Muzeum Regionalnego w Lubaniu pojawiła się lakoniczna lecz jakże elektryzująca informacja. „Sudecki Festiwal Minerałów w Lubaniu (12-15 lipca 2018 r.) - ogromna impreza, ogromny potencjał!"

Kilka godzim później lubański magistrat opublikował komunikat, w którym czytamy:

„Sudecki Festiwal Minerałów – bo tak ma nazywać się impreza – będzie organizowany we współpracy z miastem Lubań przez Towarzystwo Geologiczne Spirifer i Sudeckie Bractwo Walońskie. Wstępnie zadeklarowali w nim udział czołowi wystawcy i kolekcjonerzy (dopisek red. w ciągu 24h od ogłoszena nowej lokalizacji 30 wystawców z kraju i zagranicy już potwierdziło udział).

- Rozmowy z pasjonatami mineralogii toczyły się od początku miesiąca – potwierdza burmistrz Lubania Arkadiusz Słowiński. - To naturalne, że jesteśmy jako miasto bardzo zainteresowani inicjatywami, które mają związek z naszym naturalnym bogactwem i mogą szeroko wypromować miasto. Organizatorzy festiwalu przedstawili nam bardzo ciekawą propozycję wydarzenia, w nowej formule. To coś, co powinno przemówić nie tylko do znawców tematu.

Samorządowcy potwierdzają także, że ostatecznie zawarto wstępne porozumienie w sprawie organizacji imprezy w przyszłym roku.

- Więcej naprawdę bardzo ciekawych szczegółów przedstawimy na wspólnej konferencji prasowej już wkrótce. Na pewno czeka nas bardzo dużo pracy. Dla branży mineralogicznej to jedno z najważniejszych wydarzeń odbywających się na świecie – zapowiada dr Łukasz Tekiela, dyrektor Muzeum Regionalnego w Lubaniu i pasjonat mineralogii.

Nie od dziś wiadomo, że w Lubaniu nie brakuje miłośników pięknych szlachetnych kamieni, kolekcjonerów. Ludzie, których pasją jest samodzielne pozyskiwanie ciekawych okazów mają w tych okolicach prawdziwy raj. Dyrektor lubańskiego muzeum jest autorem dwóch przewodników pokazujących mineralogiczny potencjał Pogórza Izerskiego (link). W bieżącym roku otwarto w Lubaniu wspaniałą wystawę nigdzie indziej niepokazywanych okazów z tej części Dolnego Śląska (link). Jak wynika z dokumentów i przekazów, lubańska tradycja kolekcjonerska sięga XVIII wieku. Wygląda na to, że właśnie ma szanse odrodzić się w wielkim stylu” Czytamy w nocie prasowej lubańskiego magistratu."

Wszystko wskazuje więc na to, że już od przyszłego roku w naszym regionie odbywać się będą w jednym czasie dwie imprezy skierowane do miłośników kamieni z całego świata. Może to dać niepowtarzalną szansę na jeszcze większe wypromowanie regionu i jego mineralogicznego bogactwa. Bliskość Lwówka spowoduje, że kolekcjonerzy będą w stanie w ciągu tych kilku dni skorzystać z jeszcze szerszej oferty. Pewnym bowiem jest, że Lwówek Śląski podczas LLA nie chce rezygnować z wystaw i giełd minerałów. W liście otwartym burmistrz Lwówka, Mariola Szczęsna zapewnia, że nie ma zagrożenia dla LLA w tym roku jak i w latach przyszłych. Podczas imprezy nie zabraknie części merytorycznej i estradowej. Choć w ostatnim czasie tamtejsze media donosiły o drugim unieważnionym postępowaniu na wyłonienie nowego organizatora wystawy.

W tym przypadku naturalnym wydaje się pytanie czy Lubań od przyszłego roku organizował będzie w lecie dwie imprezy Lawę i Sudecki Festiwal Minerałów? Czy też wzorem Lwówka połączy Lawę z giełdą minerałów? Miejskie służby prasowe informują, że odpowiedź na to i inne pytania uzyskamy na mającej odbyć się w połowie lipca konferencji prasowej.

Autor: red.
comments powered by Disqus