Wtorek, 20 marca 2018r.

Imieniny: Klaudii, Eufemii, Maurycego

Strona główna / Miasto / SFM i nowy termin Lawy

Konferencja przedstawicieli miasta Lubań i Towarzystwa Spirifer

SFM i nowy termin Lawy

SFM i nowy termin Lawy

Od prawej: Łukasz Tekiela, Arkadiusz Słowiński, Tomasz Praszkier

Foto: eLuban.pl

To już pewne, Lubań w przyszłym roku będzie gospodarzem Sudeckiego Festiwalu Minerałów, imprezy której pierwowzór przez kilkanaście lat odbywał się w Lwówku Śląskim. W związku z tym obchody przyszłorocznych dni Lubania zmienią termin. A wartość zaplanowanej wystawy będzie tak duża, że strzec jej będą uzbrojeni strażnicy.

Wczoraj odbyła się konferencja prasowa, na której dowiedzieliśmy się kilku nowych faktów dotyczących planowanego na przyszły rok w Lubaniu Sudeckiego Festiwalu Minerałów. Pierwszą ważną zmianą jest przesunięcie obchodów dni Lubania z początku wakacji na połowę lipca. W 2018 roku Lawa odbędzie się w dniach 12-15 lipca, dokładnie w tym samym terminie co Lwóweckie Lato Agatowe. Termin nie jest przypadkowy, wiąże się to z kalendarzem tego typu imprez na świecie. Jak mówi Tomasz Praszkier z Towarzystwa Spirifer, które dotychczas organizowało część merytoryczną LLA – Polski rynek mineralogiczny jest na tyle mały, że dwie takie imprezy w zbliżonym terminie zabijałyby się nawzajem. Dwie imprezy odbywające się w bliskiej odległości i tym samym czasie mają szansę nakręcać się wzajemnie. Jest to jedyny możliwy termin, aby ta impreza się udała. Z perspektywy osoby, która przyjeżdża z Hongkongu, Stanów Zjednoczonych czy Australii jest to jeden punkt na mapie. Tak więc Lubań został postawiony przed wyborem: albo ten termin albo żaden.

Impreza, która odbędzie się w przyszłym roku w Lubaniu będzie największą imprezą mineralogiczną w Polsce. Już teraz udział w niej zadeklarowało 50 kolekcjonerów, którzy prezentować będą wyłącznie nieobrobione minerały i skamieniałości.

W trakcie SFM przewidziano trzy różne wystawy zlokalizowane w obrębie starego miasta, giełdę minerałów, biżuterii oraz wszystkie inne uciechy dla duszy i ciała. Wystawa główna zlokalizowana zostanie w lubańskim ratuszu i skoncentrowana będzie na pokazach złota w postaci naturalnej, jako minerału. Zobaczymy największy okaz złota rodzimego jaki kiedykolwiek zawitał na teren Polski - samorodek o wartości 4 mln zł. Ze względu na swą wartość, wystawa strzeżona będzie przez uzbrojonych strażników, a eksponaty prezentowane będą w specjalnych gablotach. Ponadto w lubańskim trecie zaplanowano wykłady, prelekcjie oraz konferencję mindat.org, w której udział weźmie ponad setka mineralogów z całego świata.

Lubańska Lawa wzorem tego roku odbędzie się na amfiteatrze w parku na Kamiennej Górze. Co według organizatorów pozwoli pasjonatom skupić się na części merytorycznej w centrum miasta.

W trakcie konferencji nie mogło zabraknąć tematu Lwówka Śląskiego i zarzutu, że Lubań odbiera mu imprezę. Ze słów Tomasza Paszkiera jasno wynika, że gdyby nie w Lubaniu, impreza odbyłaby się gdzie indziej. - Zastanawiając się, gdzie przenieść imprezę wytypowaliśmy cztery miasta: Szklarską Porębę, Karpacz, Cieplice i Lubań. Szklarska Poręba i Karpacz odpadły ze względu na niewystarczającą infrastrukturę, pozostał Lubań i Cieplice. Nie ukrywam, że zadecydowała tu postać Łukasza Tekieli, dyrektora lubańskiego muzeum, który jest pasjonatem mineralogi, znaleźliśmy tu bratnią duszę.

Obstaję przy tym, że tego typu konkurencja będzie zdrową konkurencją. Ustaliliśmy, że nie będziemy wojować z Lwówkiem i zwalczać się na wzajem. Uważam, że kiedy pojawią się rozsądne głosy jesteśmy w stanie z zachodniej części Dolnego Śląska uczynić prawdziwe zagłębie mineralogiczne, które zatrzęsie Europą Środkową. - Tłumaczył redakcji eLuban.pl Łukasz Tekiela, dyrektor Lubańskiego Muzeum Regionalnego. - Wciąż jesteśmy przyzwyczajeni do myślenia w kategorii swojej miejscowości co w wymiarze marketingowym jest katastrofą. Wystarczy spojrzeć co się dzieje za naszą zachodnią granicą, mamy tam spółkę marketingową, która powoduje, że Górne Łużyce odnoszą jeden z największych sukcesów marketingowych w skali całych Niemiec, kiedy jest to naprawdę mały obszar, który nie posiada największych atutów turystycznych. Dzięki temu, że koordynują, uzgadniają i pchają ten potencjał odnosi się sukcesy, a u nas każdy zamyka się w wąskim kręgu. Musimy tylko usiąść do stołu i zacząć rozmawiać.

Według burmistrza Arkadiusza Słowińskiego dla Lubania to ogromna promocja miasta i regionu na arenie międzynarodowej. Jest to też dodatkowa motywacja, aby przed przyszłoroczną wystawą przygotować odpowiednią ilość parkingów. - Jest to dla nas dodatkowa motywacja, aby tą infrastrukturę, którą i tak planowaliśmy zbudować, zbudować do maja 2018 roku, mam nadzieję że mieszkańcy z tego tytułu będą bardzo zadowoleni, bo zostaje to na lata.

Całą konferencję transmitowaliśmy na żywo i obejrzeć ją można poniżej.

Autor: red.
comments powered by Disqus