Czwartek, 22 marca 2018r.

Imieniny: Katarzyny, Boguslawa

Strona główna / Miasto / Zuzie i Szymony to najpopularniejsze imiona

Statystyki USC w Lubaniu

Zuzie i Szymony to najpopularniejsze imiona

Zuzie i Szymony to najpopularniejsze imiona

Foto: ŁCR

Przyglądamy się statystykom Urzędu Stanu Cywilnego w Lubaniu podsumowującym I półrocze 2017 roku. Zestawienie zawiera m.in. ilość narodzin, zgonów, małżeństw czy też informację o najpopularniejszych imionach wybieranych dla dzieci.

Z danych otrzymanych z USC wynika, że od stycznia 2017 r. urodziło się 79 lubanian, z czego 41 przyszło na świat w naszym miejskim szpitalu – mówi Arkadiusz Słowiński, burmistrz Lubania. Więcej niż w ostatnim półroczu 2016 r. Oprócz tego w USC zarejestrowano 37 zagranicznych aktów urodzenia. Są to dzieci obywateli polskich, które otrzymały polski akt urodzenia.

Wśród imion, które rodzice wybierają dla dziewczynek króluje: Zuzanna, Liliana, Hanna, Lena i Laura. Wśród najpopularniejszych imion dla chłopców jest Szymon, Wojciech, Mikołaj, Michał, a piątkę zamyka Nikodem. Niektórzy rodzice sięgali po bardziej oryginalne imiona, takie jak Bruno, Sofi, Lilia, Kalina, Liwia, Tymon. Obok coraz chętniej nadawanych dzieciom imion obcojęzycznych obserwujemy powrót do starych imion często wybieranych w Polsce jeszcze przed wojną. Wracają takie imiona jak Zofia, Antonina, Stanisław czy Franciszek. W latach 90. trudno znaleźć Stasia czy Antka, ale za to już wśród obecnych przedszkolaków znajdziemy ich całkiem sporo. Stare imiona wracają do łask, jeszcze do niedawna zarezerwowane dla pokolenia naszych babć i dziadków. W Lubaniu wśród dziewczynek coraz popularniejsze są Irenki i Honoratki, a wśród chłopców coraz więcej Władków i Tadeuszków.

USC zanotował w ostatnim półroczu 170 zgonów. Dodatkowo sporządzono 9 aktów zgonu dla osób zmarłych za granicą.

Od początku roku na sakramentalne „tak” zdecydowało się 65 par. Ślubów cywilnych było 30, a wyznaniowych 19. Za granicą zawarto 16 małżeństw, dla których w lubańskim USC sporządzono akty małżeństwa. Najwięcej małżeństw zawarto w porze wiosenno-letniej. Największe branie miały miesiące kwiecień, maj i czerwiec. Od stycznia rozwiodło się 45 par. Natomiast nazwiska i imiona zmieniło 19 osób.

Ostatnie miesiące to długo wyczekiwany czas przez kilkudziesięciu nastolatków. 82 młodych lubanian obchodziło wyjątkowe 18 urodziny i tym samym wkroczyło w pierwszy etap pełnoletności.

Autor: ŁCR
comments powered by Disqus