Wtorek, 20 marca 2018r.

Imieniny: Klaudii, Eufemii, Maurycego

Strona główna / Miasto / Kontrowersje wokół patronatu Prezydenta

Bykowski: Sumienie nie pozwala mi na udział w wydarzeniu

Kontrowersje wokół patronatu Prezydenta

Kontrowersje wokół patronatu Prezydenta

Prezydent Andrzej Duda

Foto: Kancelaria Prezydenta RP

Już we wrześniu odbędą się obchody ustanowienia św. Marii Magdaleny patronką Lubania. Od kilku miesięcy trwają przygotowania do ceremonii, jak się okazuje nie wszyscy zaproszeni goście przybędą na uroczystość.

Ustanowienie patronatu św. Marii Magdaleny nad Lubaniem to inicjatywa lubańskich społeczników i artystów, która po konsultacjach społecznych zyskała wsparcie samorządu i władz kościelnych. W uznaniu rangi wydarzenia dla mieszkańców regionu, jego historii i tożsamości Prezydent RP Andrzej Duda objął uroczystość honorowym patronatem.

Uroczystości odbędą się 24 września, jednak już dziś pojawiają się głosy, że honorowy patronat Prezydenta wzbudza kontrowersje. Zdzisław Bykowski, postać szeroko znana ze swej społecznej i opozycyjnej działalności, odmówił udziału w obchodach kierując list do Przewodniczącego Rady Miasta Jana Hofbauera i Burmistrza Miasta Lubań Arkadiusza Słowińskiego:

    Dziękuję za nadesłane zaproszenie na uroczystość ustanowienia św. Marii Magdaleny patronką Lubania.

   Organizatorzy proszą o potwierdzenie obecności więc informuję, iż nie będę mógł uczestniczyć w tym święcie.

  Sumienie nie pozwala mi na udział w wydarzeniu nad którym patronat honorowy objął Prezydent Andrzej Duda, Głowa Państwa która - w moim przekonaniu - wielokrotnie złamała Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej, a kilkakrotnie wyrażała się o obowiązującej Ustawie Zasadniczej w sposób dla mnie niedopuszczalny.

   Przed Zgromadzeniem Narodowym i Narodem Prezydent Andrzej Duda ślubował: „...dochowam wierności postanowieniom Konstytucji...”. Tej Konstytucji.
A jej jasny zapis stanowi, iż Prezydent przede wszystkim „...czuwa nad przestrzeganiem postanowień i przepisów Konstytucji”.

Powyższe nie pozwala mi na udział w uroczystości 24 września br.

Pozdrawiam

Zdzisław Bykowski

W świetle ostatnich wydarzeń politycznych i opinii Pana Bykowskiego, pojawia się pytanie: Czy patronat honorowy Prezydenta Andrzeja Dudy może zniechęcić kolejnych gości, czy raczej nada obchodom większej rangi?

Autor: red.
comments powered by Disqus