Wtorek, 22 maja 2018r.

Imieniny: Heleny, Wiesławy, Ryty

Strona główna / Miasto / Awantura o dachówki

Dachówka z Domu Solnego na OLX

Awantura o dachówki

Awantura o dachówki

Foto: eLuban/Monitoring Zabytków

Dachówki z remontowanego Domu Solnego są przedmiotem OLX-owej aukcji, za ponad 200 tys. złotych. Jak to możliwe, że tak pieczołowicie przygotowany remont jednego z najcenniejszych zabytków Lubania, ma swoją odsłonę na OLX?

Kilkakrotnie pisaliśmy o historycznej wartości Domu Solnego i jego unikatowej konstrukcji dachowej. Rozpoczęty remont miał zabezpieczyć zabytek przed dalszym niszczeniem i utrzymać jego nienaruszony stan. Możemy jednak mieć pewne obawy, na jednym z portali aukcyjnych pojawiło się ogłoszenie, oferujące 500-letnią dachówkę z Domu Solnego za łączną kwotę 216 tys. złotych.

Strażnikiem zabytkowej dachówki okazało się lwóweckie Stowarzyszenie "Monitoring Zabytków", które odkryło OLX-ową aukcję i 19 września złożyło szereg pism do instytucji nadzorujących remont, domagając się interwencji. Stowarzyszenie zarzuca niekompetencje, opieszałość i niegospodarność lubańskiemu magistratowi. W skardze na działanie Burmistrza Miasta Lubania skierownej 20 września do Rady Miasta między innymi czytamy:

(...) Niestety z rozmowy z Asystentem Burmistrza Lubania, bezsprzecznie wynika, iż rządzący miastem mają lekceważący stosunek do zaistniałej sytuacji, pomimo tego, że prócz utraty wyjątkowej substancji zabytkowej, mamy do czynienia z wynikającą z jej wartości zabytkowych, niebagatelną wartością finansową sięgającą ponad 200 tys. zł . W związku z powyższym wnosimy niniejszą skargę, gdyż takie postępowanie, w najlepszym przypadku, nosi znamiona niegospodarności.

Pełna treść pisma dostepna TUTAJ >>

Jak się okazuje o los zabytkowej dachówki jeszcze w ubiegły piątek zatroszczył się Krzysztof Ałykow, inspektor nadzoru z ramienia inwestora.

W piątek (15.09) Krzysztof Ałykow, inspektor nadzoru, stwierdził że dachówka ma wartość historyczną, dlatego nakazał wstrzymanie prac na południowej stronie dachu Domu Solnego. Poinformował również Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o tym fakcie. W odpowiedzi, w dniu jutrzejszym mamy spotkanie z przedstawicielką WKZ, która na miejscu oceni sytuację i wskaże dalsze postępowanie z dachówką. We wtorek (19.09) inspektor nadzoru wstrzymał wszystkie prace rozbiórkowe na dachu, aby poczekać na decyzję Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków co do losu zabytkowej dachówki. Dodać muszę, że na wszystkich etapach tej inwestycji, od dokumentacji projektowej po realizację, Gmina Miejska Lubań dopełniła wszelkich formalności i wszystkie procedury zostały należycie wykonane, zgodnie z zaleceniami WKZ i innych instytucji. Zarówno wykonawca jak i inspektor nadzoru musieli się wykazać niezbędnymi kwalifikacjami i doświadczeniem w realizacji tego zadania - wyjaśnia Arkadiusz Słowiński, burmistrz Lubania.

Wygląda na to, że jutro wrócimy do tematu. Dla porządku należy tylko dodać, że wspomniane ogłoszenie o sprzedaży dachówki, dziś było już nieaktualne.

Jako pierwszy o sprawie donosił portal lwowecki.info, którego tekst znajdziecie pod tym linkiem >>

Autor: red.
comments powered by Disqus