Poniedziałek, 19 marca 2018r.

Imieniny: Józefa, Bogdana

Strona główna / Miasto / Św. Maria Magdalena patronką Lubania

Fotogaleria/ Wideo

Św. Maria Magdalena patronką Lubania

Św. Maria Magdalena patronką Lubania

Foto: eLuban.pl/Wiesław Schabowski

Uroczysta sesja Rady Miasta, inscenizacja historyczna, msza z udziałem znamienitych gości oraz oratorium Jubilate Dei Omnis Terra, w wykonaniu blisko 120 artystów. To wszystko składało się na uroczystości związane z odnowieniem patronatu św. Marii Magdaleny nad miastem Lubań.

Wczorajsze uroczystości były zwieńczeniem działań, które w 2010 roku podjęła emerytowana dyrektor Muzeum Regionalnego w Lubaniu, kustosz Bożena Adamczyk-Pogorzelec.

Po kilku latach usilnych starań ziściły się marzenia, które wydawały się niemożliwe do realizacji w tak krótkim czasie - mówi Bożena Adamczyk-Pogorzelec - Od strony formalnej wszystko zaczęło się w 2010 roku, od złożenia przeze mnie wniosku o reaktywowanie patronatu, bowiem natknęłam się na zapis z 1501 roku, że św. Maria Magdalena była patronką i orędowniczką. Ten bardzo ciekawy zapis wówczas bardzo mnie zafrapował, odniosłam wrażenie, że Święta patronowała Lubaniowi już w XIV w. W wieku XVI dowiadujemy się, że jest to fakt. Później przyszedł czas protestantyzmu, a tam odrzucono kult świętych. Teraz reaktywowanie patronatu stało się faktem i możemy przeżywać wspaniały fakt historyczny.

Na wczorajszej uroczystej sesji Rady Miasta w obecności delegacji zagranicznych, m.in. z Kamenz, Bautzen, Prienai, Koenigsbrueck, podjęto uchwałę Rady Miasta o nadaniu patronatu św. Marii Magdaleny. Burmistrzowie partnerskich miast i zaproszeni goście, w tym poseł na Sejm RP Ewa Szymańska, w przemowach gratulowali Lubaniowi uroczystości i inicjatywy.

Na uroczystości obecni byli samorządowcy z miasta i powiatu lubańskiego, wójtowie i burmistrzowie sąsiednich miejscowości, liderzy społecznego, kulturalnego i gospodarczego życia miasta, duchowni oraz wnioskodawcy i inicjatorzy społeczni patronatu. Ci ostatni odebrali z rąk Przewodniczącego Rady Miasta Jana Hofbauera i burmistrza Lubania imienne podziękowania.

Następnie miasto przeniosło się w czasie o siedem wieków i powitało księcia Henryka Jaworskiego i pierwsze przybyłe do Lubania Magdalenki od Pokuty. Muzeum Regionalne wraz z pasjonatami historii i zaangażowaną młodzieżą stworzyło dopracowane, oparte na faktach historycznych przedstawienie uliczne. Zaprzyjaźnieni z muzeum rekonstruktorzy i aktorzy wcielili się w role ówczesnych możnych – księcia Henryka Jaworskiego (Andrzej Świderski),  burmistrza Lubania (Jan Lange), rajców (Grzegorz Żak i dyrektor muzeum Łukasz Tekiela). W przedstawieniu wzięli udział również pracownicy muzeum i lubańskiej biblioteki oraz członkowie Łużyckiej Drużyny Łuczniczej i uczniowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Smolniku.

Uroczysta Eucharystia sprawowana była pod przewodnictwem biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego. Ksiądz Andrzej Fila, dziekan dekanatu Lubań odczytał Dekret Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zatwierdzający św. Marię Magdalenę patronką przed Bogiem miasta Lubań. Przełożona Generalna s. Gabriela Kępa oraz Siostry Magdalenki od Pokuty wniosły do ołtarza obraz i relikwie patronki. Eucharystii towarzyszył śpiew chóru legnickiego pod kierownictwem Benedykta Ksiądzyny. Po błogosławieństwie uczestnicy przeszli procesją pod kościół Trójcy Świętej, gdzie Biskup Legnicki pobłogosławił figurę św. Marii Magdaleny upamiętniającą akt nadania patronatu Świętej miastu Lubań.

Zwieńczeniem obchodów było oratorium o św. Marii Magdalenie, specjalnie na tę okazję przygotowane przez kompozytora i dyrygenta Huberta Kowalskiego. W oratorium, które odbyło się w kościele Trójcy Świętej wzięli udział przyjezdni muzycy, chór z Kamenz oraz lokalni instrumentaliści i chórzyści, którzy przez trzy dni przygotowywali się do tego występu na warsztatach w Miejskim Domu Kultury w Lubaniu. Partie solowe wykonali Joanna Wydorska i Marcin Książczyk.

Autor: red/luban.pl
comments powered by Disqus