Poniedziałek, 19 marca 2018r.

Imieniny: Józefa, Bogdana

Strona główna / Miasto / Imię i sztandar dla specjalistycznego ośrodka SG

OSS SG Lubań

Imię i sztandar dla specjalistycznego ośrodka SG

Imię i sztandar dla specjalistycznego ośrodka SG

Foto: eLuban.pl

Za sprawą wydarzeń, które miały dziś miejsce w OSS SG w Lubaniu, miasto odwiedzili znamienici goście. Był minister Mariusz Błaszczak, wiceminister Marzena Machałek, posłowie, senatorowie, sekretarz stanu, wojewoda i wielu innych nie mniej ważnych gości. Okazją do wizyty były uroczystości nadania imienia oraz wręczenia sztandaru OSS SG, które odbyły się w lubańskim Rynku.

To był długo wyczekiwany dzień dla Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu. Ośrodek szkolący kadry SG z całego kraju od dłuższego czasu czynił starania otwierające nowy rozdział w historii placówki. Zwieńczeniem starań było nadanie imienia gen. bryg. Wilhelma Orlika-Rückemanna i przekazanie ufundowanego sztandaru.

Dziś całe środowisko akademickie lubańskiej szkoły bardzo emocjonalnie, ale i z dumą, przeżywa to wyjątkowe w historii szkoły wydarzenie. Uroczystość ta jest zwieńczeniem działań zapoczątkowanych dwa lata temu przez grupę funkcjonariuszy i pracowników, którzy postawili sobie za cel nadanie szkole sztandaru i znalezienie dla niej godnego patrona - mówił komendant OSS SG w Lubaniu, płk Marek Woszczatyński - Wybór na patrona szkoły gen. bryg. Wilhelma Orlika-Rückemanna niesie informacje o wartościach, którym hołduje społeczność uczelni. Wskazanie na tę właśnie osobę jako opiekuna szkoły stanowi swoistą publiczną deklarację, składaną społeczeństwu i środowisku, zobowiązanie do pielęgnowania i dochowania tych wartości, które były wyznacznikami drogi życiowej naszego patrona - deklarował komendant.

Nowy patron Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu generał brygady Wilhelm Orlik-Rückeman był ostatnim dowódca Korpusu Ochrony Pogranicza, który po 17 września, po rozpoczęciu sowieckiej agresji na Polskę, jako jedyny dowódca potrafił wziąć na siebie ciężar symbolicznej walki z sowietami. Przy braku łączności, z własnej inicjatywy i na własną odpowiedzialność wydał rozkaz energicznego przeciwstawienia się wszelkim próbom zajmowania polskich terenów. Z Armią Czerwoną stoczył kilkanaście potyczek i dwie bitwy, po których rozformował podległe mu oddziały.

Punktem kulminacyjnym uroczystości było przekazanie na ręce komendanta ośrodka płk Marka Woszczatyńskiego ufundowanego sztandaru. Towarzyszył temu wyjątkowy ceremoniał. W pierwszej kolejności do sztandaru proszeni byli goście honorowi, którzy w drzewce sztandaru symbolicznie wbijali ozdobne gwoździe. Wśród nich był wnuk patrona szkoły Andrew Orlik-Rückeman. Następnie rodzice chrzestni sztandaru wiceminister Edukacji Narodowej Marzena Machałek oraz starosta Powiatu Lubańskiego Walery Czarnecki przekazali sztandar na ręce ministra Mariusza Błaszczaka. Dopiero z rąk szefa MSWiA sztandar trafił w ręce komendanta OSS SG w Lubaniu.

Jest to znak, wokół którego gromadzili będą się polscy funkcjonariusze, to znak który będzie pokazywał ich służbę w obronie granic Polski, ale także w obronie granic Unii Europejskiej – mówił szef MSWiA - Polscy Strażnicy Graniczni wyróżniają się profesjonalizmem i zaangażowaniem. Funkcjonariuszy z tego ośrodka wyróżniała będzie jeszcze jedna cecha, nawiązanie do postaci niezwykłej, wręcz pomnikowej - generała Wilhelma Orlika-Rückemanna - mówił minister.

W przemówieniu ministra nie zabrakło nawiązań do kryzysu migracyjnego i polityki rządu. Tą część przemówienia obejrzeć można w materiale wideo.

Oficjalną część uroczystości w lubańskim Rynku poprzedziła prezentacja sprzętu OSS SG oraz pokaz tresury psów służbowych w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo”. Zgromadzeni na rynku mieszkańcy oraz zaproszeni goście mieli również możliwość zobaczenia marszu paradnego w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej.

Przekazanie sztandaru poprzedziła msza święta w kościele pw. Św. Trójcy w Lubaniu koncelebrowana przez Biskupa Polowego Wojska Polskiego gen. bryg. dr Józefa Guzdka.

Autor: red.
comments powered by Disqus