Piątek, 23 marca 2018r.

Imieniny: Pelagii, Oktawiana, Feliksa

Strona główna / Miasto / Miasto monitorowane

Działania Straży Miejskiej w Lubaniu

Miasto monitorowane

Miasto monitorowane

Foto: SM

Działalność Straży Miejskiej od zawsze wzbudza dyskusje. Przeciwnicy tej formacji uważają jej działalność za niepotrzebną i kosztowną. Zwolennicy podnoszą, że kto jak nie Straż Miejska zadba o porządek. Jak jest w rzeczywistości?

Straż miejska to nie policja, rejon jej działań skupia się na wykroczeniach i zachowaniach uciążliwych społecznie. Od mistrzów parkowania, przez amatorów picia pod chmurką po sąsiedzkie spory i pomoc bezdomnym. Niby błahostki, a jednak funkcjonariusze na brak pracy nie narzekają. W lubańskiej straży pracuje 11 funkcjonariuszy, do dyspozycji mają dwa auta. W praktyce zaś jedno, bowiem to drugie to wysłużony Land Rover, którego zużycie paliwa wyklucza z codziennej służby.

Tylko w pierwszym półroczu bieżącego roku lubańscy strażnicy przeprowadzili blisko 2400 interwencji.

Strażnicy miejscy obsługują też miejski monitoring, który wciąż się rozrasta. To właśnie za sprawą 19 kamer monitorujących, strażnicy ujawnili w tym roku 450 wykroczeń. Oczywiście większość interwencji dotyczyła „asów parkowania” - 624 interwencje. Wiadomo, że w całym mieście brakuje parkingów, a znalezienie wolnego miejsca w dzień targowy czy przed świętami graniczy z cudem. Jednak nie jest to powód dla zastawiania chodników, skwerów itd. Niejednokrotnie zresztą publikowaliśmy zdjęcia obrazujące twórcze podejście kierowców do tej czynności. Usprawiedliwieniem może być jedynie to, że problem ten dotyczy wszystkich i wszędzie, a każdy z kierowców miał kiedyś okazję zaparkować jak ... 

Tak czy siak, każdy chce wygodnie zaparkować, chodzić po czystym i zadbanym mieście, bez zdewastowanych ławek i koszy na śmieci. Nikt nie lubi też szarpania za rękaw o piątaka na nalewkę i oglądania śpiących na ławkach amatorów tanich trunków. Tu, okazuje się, SM ma równie bogaty dorobek. Do końca października w kwestiach szeroko rozumianego porządku funkcjonariusze interweniowali 1774 razy z czego 340 razy powodem aktywności strażników było spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym.

SM w pierwszym półroczu 2017 nałożyła 134 mandaty na kwotę 19 940 zł, ujawniła 1310 wykroczeń, gdzie w 142 przypadkach skierowała wnioski do sądu oraz 1400 razy zastosowała pouczenie. Co optymistyczne ilość zastosowanych pouczeń wzrosła w stosunku do pierwszego półrocza 2016 roku aż o 18,07%.

Autor: red.
comments powered by Disqus