Piątek, 25 maja 2018r.

Imieniny: Grzegorza, Urbana, Magdaleny

Strona główna / Miasto / Zamiast mini parku wodny plac zabaw

Nowa koncepcja

Zamiast mini parku wodny plac zabaw

Zamiast mini parku wodny plac zabaw

Wodny plac zabaw w Będzinie

Foto: osir.bedzin.pl/eLuban.pl

W połowie października burmistrz Lubania ogłosił zmianę koncepcji budowy wodnego mini parku rozrywki, który powstać miał w parku na Kamiennej Górze. Przedstawiona zmiana wydaje się ciekawym rozwiązaniem. Mieliśmy okazję poznać szczegóły najnowszej koncepcji.

Od 2014 roku mieszkańcy Lubania karmieni byli wizją zagospodarowania atrakcyjnych terenów na Kamiennej Górze pod zakrojony na szeroką skalę rozwój usług rekreacyjnych, turystycznych i sportowych. Mówiło się o rozpoznawalnym w regionie, a potem w kraju i za granicą oryginalnym parku rekreacyjno-turystycznym. Pomysł polegał między innymi na zagospodarowaniu terenów po byłym basenie i stworzenie tam mini parku wodnego. Ten miał być jednym z motorów napędowych dla terenów parkowych na całej Kamiennej Górze. Jednocześnie mieszkańcy mieli otrzymać miejsce, gdzie będzie można spędzać czas z dziećmi w upalne dni.

W tym roku zlecamy projekt zagospodarowania i koncepcji wykorzystania terenu na Kamiennej Górze i zgodnie z przyjętym harmonogramem, w przyszłym roku chcielibyśmy rozpocząć budowę mini parku wodnego – zapewniał jeszcze w czerwcu 2017 roku burmistrz, Arkadiusz Słowiński.

Ku zaskoczeniu wielu mieszkańców Lubania w połowie października 2017 roku, pojawiła się nowa koncepcja.

Urealniliśmy ten pomysł. Po bardzo głębokim namyśle, analizach finansowych i wzięciu pod uwagę stanu rynku budowlanego, zobaczyliśmy coś, co było jak okulary pana Hilarego. Chcemy po prostu zmienić lokalizację tego wodnego placu zabaw na logiczniejszą i dużo mniej kosztochłonną. Proponujemy teren nad Kwisą, obok Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Może to jakieś zaskoczenie, ale właśnie to jest najlepsze rozwiązanie – usłyszeliśmy z ust burmistrza.

Przedstawiona koncepcja mimo kilku poważnych zmian faktycznie wydaje się ciekawym i przede wszystkim realnym rozwiązaniem. W nowym projekcie poza samą lokalizacją jest jeszcze jedna istotna zmiana. Tym co kiedyś było mini parkiem wodnym, dziś nazywa się już wodnym placem zabaw. Krótko mówiąc fajerwerków nie będzie i nie powinniśmy oczekiwać spektakularnych inwestycji związanych z częścią basenową.

Wraz z urealnieniem pomysłu zmieniła się cała koncepcja, a to ze względu na nową lokalizację. Dziś nie powinniśmy myśleć o wodnym placu zabaw jako solowym projekcie, ale jako części większej całości. Nową koncepcją bowiem objęto tereny między krytą pływalnią Laguna przy ul. Różanej, rzeką Kwisą a ulicą Ludową ze stadionem piłkarskim łącznie. Powstać tam ma jeden wielki kompleks rekreacyjny. W ubiegłym roku gmina miejska wykupiła tereny pomiędzy stadionem przy ulicy Ludowej a Młynówką. Otworzyło to nowe możliwości dla rozwoju infrastruktury sportowo – rekreacyjnej w tamtym rejonie.

Zacznijmy jednak od wodnych placów zabaw, które umiejscowione zostaną między krytą pływalnią a Młynówką. O tej części inwestycji na razie wiemy najmniej, a to ze względu na to, że dopiero po 23 listopada ogłoszono przetarg na wyłonienie projektanta.

Według wstępnych założeń powstaną tam urządzenia wodne dla dzieci, do zabaw które nie wymagają udziału ratownika. Jedno z nich to plac z różnego rodzaju dyszami wodnymi, grzybkami, natryskami itp. Drugie to niewielka niecka o głębokości do 70 cm, gdzie najmniejsze dzieci będą mogły w trakcie letnich upałów skorzystać ze ślizgawek. Plac ma zostać wyposażony w ławeczki, przebieralnie i toalety czynne w okresie letnim. Bliżej ulicy Różanej znajdzie się najprawdopodobniej plac z natryskami i miejsce na działalność handlową. Dalej od drogi zlokalizowane zostaną ewentualne zjeżdżalnie. Pamiętajmy jednak, że póki co są to luźne założenia, a ostateczny kształt placów zostanie dopiero zaprojektowany. Zakończenie tego zadania powinno mieć miejsce jeszcze przed wyborami samorządowymi w 2018 roku. 

Odrębnym zadaniem, które realizowane będzie pomiędzy Kwisą a Młynówką jest modernizacja starej i budowa nowej infrastruktury sportowej w Lubaniu. Pierwszą jej częścią, która ma zostać ukończona jeszcze w przyszłym roku, jest budowa pełnowymiarowego boiska, oświetlonego i ze sztuczną nawierzchnią. Rozwiązanie to w znacznym stopniu ułatwiłoby życie władzom KS Łużyce Lubań, gdzie trenuje w tej chwili około 220 młodych piłkarzy. Boisko ma zostać zlokalizowane w miejscu, gdzie kiedyś było ogrodnictwo, między Młynówką a stadionem piłkarskim.

W kolejnym etapie powstać ma parking przy ul. Różanej i droga biegnąca pomiędzy nowym a starym boiskiem aż do odnogi ulicy Rybackiej. Parking przy ulicy Różanej początkowo ma liczyć 40 miejsc i zaspokajać potrzeby szkoły, basenu i kompleksu piłkarskiego.

Jak usłyszeliśmy jest to kolejny element, który miałby powstać jeszcze w roku 2018. Czy tak się stanie zależy od wyników przetargów na budowę boiska i wodnych placów zabaw, jeżeli uda się zaoszczędzić środki - przeznaczone zostaną właśnie na budowę parkingu.

Tyle planów na rok wyborczy, pozostałe etapy realizowane mają być w kolejnych latach. Całościowo projekt wygląda interesująco, pokrótce przedstawimy jego założenia.
W dalszej perspektywie jest modernizacja starego stadionu do celów lekkoatletycznych czyli oświetlona nowa płyta boiska z tartanową bieżnią. W planie jest również budowa nowych trybun, wyższych i zadaszonych, pod którymi zlokalizowane będą szatnie, toalety oraz pomieszczenia gospodarcze. W starym miejscu pozostanie boisko treningowe, ale tuż za min od strony ulicy Ludowej jest miejsce na zlokalizowanie tam jeszcze jednego boiska tym razem wielofunkcyjnego.

Tereny wzdłuż rzeki Kwisy w pobliżu wodospadu mają zostać uporządkowane i pozostać otwartymi, powstanie tam również boisko do piłki plażowej. Jest też koncepcja, aby stworzyć przy rzece infrastrukturę przygotowaną z myślą o coraz częściej pojawiających się kajakarzach. Wszystko to ma zostać połączone żwirowymi alejkami z kolejną atrakcją zlokalizowaną w pobliżu Młynówki pomiędzy nowym boiskiem a parkingiem.

Planowane jest stworzenie tam Otwartej Strefy Aktywności. Czyli ogrodzonego, wielofunkcyjnego placu zabaw, w skład którego wchodziłyby ścianki z elementami wspinaczki, siłownia plenerowa, stoły do gier planszowych oraz drugie w tym rejonie boisko do piłki plażowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu będzie możliwe rozgrywanie zawodów w piłce plażowej. Dla osób chcących odpocząć powstać ma wiata z funkcją grilla i możliwością zarezerwowania/wynajęcia go na imprezy okolicznościowe.

Tu przechodzimy do jednej z ciekawszych koncepcji. Omawiana właśnie OSA ma zostać połączona mostkiem z terenem po drugiej stronie Młynówki, gdzie zlokalizowane będą wodne place zabaw. Pozwoli to na poszerzenie możliwości aktywnego wypoczynku na obiektach.

O opinię na temat przestawionych planów zapytaliśmy radnego z ulicy Wyspowej. Bardzo pozytywnie odebrałem przedstawioną koncepcję budowy tego  kompleksu sportowego, gdyż podczas ostatniej kampanii wyborczej przedstawiałem  bardzo podobny projekt wykorzystania tego terenu na duży parking, siłownię  na powietrzu i boiska do piłki plażowej przy Kwisie. A już podczas sprawowania mandatu radnego składałem wniosek o oświetlenie boiska i wybudowania krytej trybuny. Jeżeli przedstawiona wizja stworzenia w Lubaniu dużego kompleksu sportowego spełni się, to ja jak i ogromna część mieszkańców naszego miasta będzie bardzo zadowolona z tej inwestycji. Pozytywnie odbieram też chęć zbliżenia się miasta i mieszkańców do naszej pięknej  Kwisy – mówi Marek Kardela.

Koncepcja wygląda na spójną i sensowną oczywiście pod jednym warunkiem, że zostanie w całości zrealizowana, czego sobie i mieszkańcom życzymy. Pozostaje jeszcze pytanie co z trenem na Kamiennej Górze, który w przyszłości miał być rozpoznawalnym w regionie, a potem w kraju i za granicą oryginalnym parkiem rekreacyjno-turystycznym?

Szczegóły nowej koncepcji podczas posiedzenia Komisji Infrastruktury Społecznej 23.11.207 przedstawiał naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Przestrzennej, Tomasz Bernacki.

Autor: red.
comments powered by Disqus