Sobota, 21 kwietnia 2018r.

Imieniny: Anzelma, Bartosza, Feliksa

Strona główna / Miasto / Dotacji nie będzie?

Mieszkańcy chcą wymieniać piece

Dotacji nie będzie?

Dotacji nie będzie?

Foto: eLuban.pl

Wymiana starego kopciucha na ekologiczny piec to wydatek nawet kilkunastu tysięcy złotych, dla każdego domowego budżetu to ogromne obciążenie. Wiele gmin w Polsce wspiera mieszkańców w tym trudnym zadaniu. Mieszkańcy Lubania pytają czy miasto ich wspomoże?

Nowe uwarunkowania prawne – ustawa antysmogowa - dają samorządom możliwość decydowania czym i w czym mieszkańcy gminy mogą palić. Nie oznacza to, że wszystkie samorządy od razu tym zagadnieniem się zajmą. Z pewnością będzie to kluczowe dla miast i miejscowości, gdzie problem smogu już został wyciągnięty i nie da się go zamieść pod dywan, jak ma to miejsce w Krakowie. Jednak jakość powietrza dotyczy nas wszystkich i wszystkich posiadaczy nieekologicznych pieców dotknie wcześniej czy później.

Większość gmin w Polsce już przystąpiła do Programu Niskiej Emisji, prowadzonego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Program przewiduje dotacje dla gmin, aby te mogły wesprzeć mieszkańców. Dotacja nie jest 100 % , ale właściciel nieekologicznego urządzenia grzewczego sfinansuje tylko połowę kosztów inwestycji.

Sprawdziliśmy. Wygląda na to, że gmina miejska Lubań nie przystąpi do Programu Niskiej Emisji, gdyż w budżecie na 2018 rok jest tak dużo inwestycji, że na tę potrzebę nie znajdą się pieniądze.

Z uwagi na ilość inwestycji to działanie nie znalazło się w budżecie. Gmina przystępując do programu musi zapewnić przynajmniej 1/4 środków na jeo realizację, jeżeli zgłosi się 100 czy 200 mieszkańców to są to już ogromne pieniądze – powiedział nam Tomasz Bernacki, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska UM Lubań.

Rzeczywiście budżet na 2018 rok jest rozbudowany i przewiduje wiele inwestycji, przede wszystkim w infrastrukturę drogową i rekreacyjną, jednak klamka jeszcze nie zapadła. Miejscy radni jeszcze w grudniu będą debatować nad budżetem, może dojdą do wniosku, że jednak warto skorzystać z dotacji i wesprzeć mieszkańców. Burmistrz, Arkadiusz Słowiński jeszcze niedawno zapowiadał iż na koniec roku w budżecie znajda się wolne środki.

Lubań to nie tylko gmina miejska, wymiana urządzeń grzewczych dotyczy także mieszkańców gminy wiejskiej, dlatego zapytaliśmy wójta o jego stanowisko w tej sprawie.

Początkowo zamierzaliśmy uruchomić dla mieszkańców dotację z środków własnych, jednak wtedy mieszkańcy zyskaliby tylko 25%. Od lutego 2018 r. chcemy przystąpić do Programu Niskiej Emisji, wtedy mieszkańcy uzyskają 50% wsparcie na wymianę pieców – mówi Zbigniew Hercuń. 

Uważam, że nie staranie się przez miasto o taką formę dofinansowania dla mieszkańców to działanie na ich szkodę. W naszym mieście jest wielu ludzi, którzy skorzystaliby na takich dotacjach, a ponadto przyczyniłoby się to do poprawy jakości powietrza w naszym rejonie - pisze do nas czytelniczka.

Tylko według ostrożnych szacunków rok rocznie na Dolnym Śląsku z powodu smogu przedwcześnie umiera trzy tysiące mieszkańców. Doświadczenia ubiegłej zimy pokazały, że Lubań również dotyka problem zanieczyszczonego powietrza. Niestety głównym winowajcą takiej sytuacji są stare domowe piece, dlatego tak ważne jest wsparcie mieszkańców w ich wymianie tym bardziej, że chętnie z niego skorzystają.

Aktualny stan jakości powietrza, w miejscach jego monitorowania, można znaleźć na stronach internetowych Inspektoratów Ochrony Środowiska, np.: air.wroclaw.pios.gov.pl czy powietrze.gios.gov.pl. Prognozę jakości powietrza na terenie województwa dolnośląskiego można znaleźć na geoportalu Nasze Powietrze - powietrze.uni.wroc.pl. Więcej informacji o temacie smogu dostępne jest na stronie Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.

Autor: red.
comments powered by Disqus