Sobota, 21 kwietnia 2018r.

Imieniny: Anzelma, Bartosza, Feliksa

Strona główna / Miasto / Winda dla szpitala

Winda dla szpitala

Winda dla szpitala

Foto: eLuban.pl

Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński zawnioskuje do Rady Miasta o przyznanie dotacji lubańskiemu szpitalowi. Kwota 73 tysięcy złotych umożliwi wymianę windy transportowej, niezbędnej by personel medyczny działał szybko i skutecznie.

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Łużyckie Centrum Medyczne w Lubaniu sp. z o. o. zwrócił się do lubańskiego samorządu z prośbą o przyznanie dotacji na początku grudnia. Dodatkowe środki są konieczne, by wymienić windę transportową.

Jak czytamy w uzasadnieniu do wniosku, 30-letnie windy będące na wyposażeniu szpitala są już wyeksploatowane. Jedna z nich od roku jest nieczynna ze względu na niedopuszczenie jej przez dozór techniczny do użytkowania. Brak sprawnych wind powoduje utrudnienia w szybkim przemieszczeniu się zarówno personelowi medycznemu, jak również w transporcie ciężko chorych pacjentów przewożonych na łóżkach i wózkach. Koszt nawet jednego urządzenia przekracza możliwości finansowe placówki.

Oczywistą sprawą jest dla nas, że jeśli jest taka potrzeba, powinniśmy pomóc lubańskiemu szpitalowi – mówi burmistrz Lubania, Arkadiusz Słowiński – To tam leczą się nasi mieszkańcy. Nie trzeba być specjalistą, żeby wiedzieć, że szybkość działania personelu medycznego jest sprawą kluczową dla życia i zdrowia pacjentów.

Obecnie spółka zamierza wymienić jedną windę. Jak przedstawia ŁCM sp z o. o. koszt urządzenia to kwota 280 225,50 zł. Wykonawca został wyłoniony na drodze przetargu. Realizacja zadania nastąpi najpóźniej do 10 stycznia 2018 roku. Wykonawca zgodził się rozłożyć płatność na 3 lata. Sporą część kosztu należy jednak pokryć od razu, ze względu na rozliczenia podatkowe. 

Już nawet po życzeniach świątecznych widać, że zdrowie jest rzeczą, którą cenimy najbardziej w życiu – dopowiada burmistrz Lubania. – W miejskim samorządzie nieczęsto działa się bezpośrednio na rzecz zdrowia, ponieważ miasta w bardzo niewielkim stopniu odpowiadają za tę dziedzinę, jest to w gestii innych organów państwowych. Mamy jednak możliwość współpracy na rzecz mieszkańców i sądzę, że należy z tej możliwości skorzystać. Mam nadzieję, że radni na grudniowej sesji przychylą się do naszego wniosku przekazania pieniędzy na wymianę windy.

Samorząd miasta Lubań jest w tej chwili jedynym samorządem w powiecie lubańskim, który zdecydował się na taką formę wsparcia szpitala.

Autor: ŁCR
comments powered by Disqus