Piątek, 23 marca 2018r.

Imieniny: Pelagii, Oktawiana, Feliksa

Strona główna / Miasto / Szykuje się duża promocja Lubania

Dofinansowanie na promocję

Szykuje się duża promocja Lubania

Szykuje się duża promocja Lubania

Zdjęcia archiwalne z poprzednich edycji Targów KONVENTA

Foto: ŁCR

„Partner jako gość wśród przyjaciół” – to nazwa projektu, który uzyskał dofinansowanie z Euroregionu Nysa-Neisse-Nissou. Lubań będzie partnerem kwietniowych Targów Konventa w Loebau, które corocznie odwiedza 20 tys. osób. Prezentacja miasta zajmie halę o powierzchni 800 m2.

Przed wiekami, gdy na Górnych Łużycach kwitła tradycja kupiecka, burmistrzowie Słynnego Związku Sześciu Miast Łużyckich spotykali się co roku na zjeździe zwanym Konventą. Współcześnie pamiątką po tym zwyczaju są gospodarcze Targi Konventa odbywające się rokrocznie w Loebau, mieście partnerskim Lubania.

Podczas Targów KONVENTA w wielkich halach wystawiają się tam odpłatnie przedsiębiorcy. Prezentuje się ponad 200 firm z Niemiec, Polski i Czech, odwiedzane są rokrocznie przez 20 tysięcy osób co świadczy o atrakcyjności imprezy.

Loebau kieruje także preferencyjną ofertę dla samorządów, które na swoich stanowiskach mogą prezentować kulturalny, edukacyjny, ale i gospodarczy dorobek miasta. Lubański samorząd wielokrotnie angażował się w to przedsięwzięcie, organizując stoisko promocyjne miasta we współpracy z przedsiębiorcami, instytucjami kultury i placówkami oświatowymi.

Co roku organizator proponuje także dodatkowe atrakcje w mniejszej hali wystawienniczej. W jednej z poprzednich edycji była to na przykład międzynarodowa prezentacja szkół i wiedzy, w której brali udział lubańscy uczniowie z dawnego Gimnazjum nr 3. Podczas rozmów ze Stowarzyszeniem Konventa okazało się, że pomysł na 2018 rok to oddanie jej w całości we władanie Lubaniowi. Warto wiedzieć, że mniejsza hala wystawiennicza ma 800 metrów kwadratowych. To osiem arów do zagospodarowania na promocję miasta.

To nie wszystko, po potwierdzeniu zainteresowania samorządu lubańskiego projektem, partnerzy z Loebau zdecydowali się zawnioskować do Euroregionu Nysa-Neisse-Nissou w Zittau o dofinansowanie. Projekt nazwano „Lubań na wystawie KONVENTA. Partner jako gość wśród przyjaciół”. Ogólna kwota dofinansowania to 24 tys. euro, uwzględniono w niej koszty aranżacji przestrzeni i organizacji prezentacji naszego miasta.

- Bardzo dobrze się składa. Rok 2018 jest dla nas wyzwaniem, ponieważ przyszedł czas na szersze promowanie Lubania – komentuje burmistrz Lubania Arkadiusz Słowiński. - Dla naszych sąsiadów zza zachodniej granicy Lubań jest ciekawym miejscem na rodzinną wycieczkę czy grupowy wypad. Na pewno będziemy zachęcać do korzystania z usług naszych przewodników miejskich. Pokażemy nasze atuty – wspaniałe zabytki i zadbane malownicze centrum z odnowioną starówką. Nasi partnerzy potwierdzili nam też, że interesujące są dla nich także dziejące się w mieście wydarzenia – coroczny FolkArt czy nadchodzący Sudecki Festiwal Minerałów. Przede wszystkim jednak chcemy pokazać się jako miasto pełne ciekawych i utalentowanych ludzi.

Udział w Konvencie organizowany był przez funkcjonujące w strukturach Urzędu Miasta Lubań stanowisko, zajmujące się promocją zagraniczną i kontaktami z przedsiębiorcami.  Od maja 2017 roku zostało ono przeniesione do Łużyckiego Centrum Rozwoju. To połączenie promocyjnych sił dobrze się sprawdza.

- Dzięki negocjacjom z partnerem z Loebau otrzymaliśmy bardzo korzystne warunki współpracy, zarówno po względem przestrzeni wystawienniczej jak i finansowania – potwierdza Małgorzata Wąs, dyrektorka Łużyckiego Centrum Rozwoju w Lubaniu. – Zaproszenie do tego projektu to docenienie lubańskich umiejętności organizacyjnych i potencjału. Do sprawdzonej ekipy, która już bywała na targach, dołączy silne wsparcie. W naszym programie przewidujemy prezentację lubańskich przedsiębiorstw, wystawy, pokaz talentów dzieci i młodzieży i koncerty. Mamy też ciekawe pomysły na to, jak pokazać piękno naszego miasta i dać próbkę zachwycającego świata minerałów. To dobre miejsce i czas, by zaprezentować się niemieckim sąsiadom, którzy bardzo lubią takie wydarzenia i masowo z nich korzystają.

Wśród różnych pozycji zakwalifikowanych do dofinansowania znalazły się między innymi przygotowanie materiałów promocyjnych imprezy, roboty związane z aranżacją hali, organizacja transportu, wyżywienia, zakup niezbędnego wyposażenia stoisk oraz promocja imprezy w mediach.

Do zagospodarowania jest kilkanaście razy większa powierzchnia niż zazwyczaj. Ustalenia z partnerem niemieckim i potencjalnie zainteresowanymi instytucjami trwały od października. Swoje wsparcie zadeklarowały t Muzeum Regionalne i Miejski Dom Kultury w Lubaniu. Odbyła się także wizyta studyjna przedstawicieli lubańskich instytucji na miejscu. Niebawem rozpocznie się nabór przedsiębiorców. Do współpracy zostaną również zaproszone lubańskie firmy produkcyjne, usługowe i gastronomiczne.

Już dzisiaj zapraszamy do zaplanowania sobie weekendu 28-29.04.2018 r. w Loebau.

 

Projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszu Małych Projektów Interreg Polska - Saksonia 2014-2022.


Autor: ŁCR
comments powered by Disqus