Piątek, 23 marca 2018r.

Imieniny: Pelagii, Oktawiana, Feliksa

Strona główna / Miasto / Co z budynkiem po SP2?

Lubań

Co z budynkiem po SP2?

Co z budynkiem po SP2?

Foto: Google Maps

W wyniku reformy edukacji w zasobach miasta pozostał budynek po Szkole Podstawowej nr 2 w Uniegoszczy. Dziś dawna podstawówka świeci pustkami i czeka na nowych lokatorów.

Burmistrz Lubania, Arkadiusz Słowiński jeszcze w 2017 roku zapowiadał, że budynek po byłej Szkole Podstawowej nr 2 w Uniegoszczy będzie służył mieszkańcom. W planach było udostępnienie budynku organizacjom pozarządowym.

Ten budynek powinien służyć przede wszystkim mieszkańcom Uniegoszczy, ale także wszystkim lubanianom. Nie tylko sam budynek, ale i teren przyległy daje szerokie możliwości realizacji różnych zadań, choćby stworzenie stanicy harcerskiej. Mamy w mieście wiele organizacji i stowarzyszeń i to od nich zależy maksymalne wykorzystanie tego miejsca - mówił burmistrz Lubania.

Zgodnie z zapowiedziami burmistrza w budynku przy ul. Dolnej w Lubaniu swoje miejsce mają znaleźć harcerze. Jeżeli uda się dopiąć formalności to już na początku lutego, harcerze zorganizują biwak w nowej siedzibie. Malutkie hufcowe pomieszczenie przy ul. Armii Krajowej zamienią na przestronną salę, urządzą również nową harcówkę, a w przyszłości będą mogli stworzyć w budynku po byłej szkole namiastkę stanicy harcerskiej, gdyż do dyspozycji będą mieli sale i teren przyległy do budynku. Tegoroczna letnia akcja nieobozowa może okazać się strzałem w dziesiątkę przy odpowiednim wykorzystaniu potencjału placówki.

Harcerze jednak nie będą sami. Koszty utrzymania i bieżących remontów budynku są niemałe, a w miejskim budżecie zaplanowano sporo inwestycji, dlatego cześć pomieszczeń zostanie wynajęta spółce Wody Polskie w systemie komercyjnym. Takie rozwiązanie pozwoli odciążyć miejski i stowarzyszeniowy portfel. Organizacje pozarządowe poniosą jedynie koszty bieżące mediów.

W tej chwili finalizujemy umowę dla Wód Polskich na najem dwóch pomieszczeń w budynku po Szkole Podstawowej nr 2. Jesteśmy już po wstępnych ustaleniach z harcerzami. Przed nami jeszcze konieczna dla właściwego funkcjonowania placówki inwestycja polegająca na wymianie pieca. Po podpisaniu umowy z Wodami Polskimi i wymianie pieca podejmować będziemy ostateczne rozmowy ze stowarzyszeniami - mówił dziś dla eluban.pl Mariusz Tomiczek, wiceburmistrz Lubania.

Docelowo Lokalny Inkubator NGO w Lubaniu przy Stowarzyszeniu P-ZFST Pogranicze również przeniesie swoją siedzibę do budynku przy ul. Dolnej. Swoje miejsce w dawnej podstawówce znajdzie również Stowarzyszenie Miłośników Parafii Katolickiej w Uniegoszczy, które swego czasu szukało możliwości stworzenia schroniska dla pielgrzymów wędrujących Szlakiem Św. Jakuba. 

Reforma edukacji oceniana jest różnie, zazwyczaj nie najlepiej. Przyznać jednak trzeba, że zagospodarowanie szkolnego budynku przez organizacje pozarządowe może przynieść wymierne korzyści dla samych organizacji, miasta i mieszkańców.

Autor: red.
comments powered by Disqus