Sobota, 18 sierpnia 2018r.

Imieniny: Ilony, Bronisława, Heleny

Strona główna / Miasto / Milion na zabezpieczenie

Dom Solny

Milion na zabezpieczenie

Milion na zabezpieczenie

Foto: eLuban.pl

Remont Domu Solnego już od blisko roku powraca jak bumerang. Zalecenia konserwatora zabytków, wydane już w trakcie robót, dziesięciokrotnie zwiększyły koszt inwestycji. Zgodnie z zapowiedziami, lubański magistrat wystąpił do ministerstwa kultury i uzyskał milion złotych na wykonanie prac zabezpieczających.

Technologia wykonania robót narzucona przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków już w trakcie remontu Domu Solnego, spotęgowała jego koszty z 250 tys. do 2,5 mln zł. Lubański budżet nie należy do najskromniejszych, ale tak ogromnych wydatków nie byłby w stanie udźwignąć. Tym bardziej, że dokumentacja i realizacja inwestycji została wykonana prawidłowo i była objęta nadzorem konserwatora. Milionowa dotacja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozwoli kontynuować prace na Domu Solnym.

Dzięki dotacji wykonamy prace zabezpieczające na dachu oraz zabezpieczenia stabilności konstrukcji. Zgodnie z wytycznymi konserwatora wyremontowany dach będzie składał się częściowo z dachówki rozbiórkowej i częściowo będzie uzupełniony nową, wykonaną w określonej technologii. - mówi Tomasz Bernacki, naczelnik OŚiGP UM Lubań.

Zanim ruszą prace, magistrat musi przygotować dokumentację, podpisać umowę z MKiDN i wyłonić wykonawcę w drodze przetargu. Prace ponownie ruszą najwcześniej latem.

Autor: red.
comments powered by Disqus