Piątek, 22 czerwca 2018r.

Imieniny: Pauliny, Tomasza, Jana

Strona główna / Miasto / Czy Google Maps zwariowało?

Pozmieniane nazwy ulic

Czy Google Maps zwariowało?

Czy Google Maps zwariowało?

Foto: Czytelnik/Google Maps

Mapy Google, najpopularniejszy serwis do wyznaczania tras zarówno pieszych jak i samochodowych oszalał? Z tym pytaniem zwrócił się do naszej redakcji czytelnik. Dlaczego? Przeglądając dziś Google Maps zamiast ulicy Gajowej znajdziemy Gejową, natomiast Plac Szarych Szeregów to Plac SS! Takich kwiatków jest o wiele więcej.

Wystarczy rzut oka na mapę Lubania, aby dostrzec, że coś jest nie tak. Zamiast ulicy Ratuszowej znajdziemy Retuszową, ulica Torowa to teraz Tortowa. Jest również ulica Pokątna, Dzielna, Parkurowa, Gejowa, Mielona czy Robalnicza. Wśród zmienionych nazw niektóre wywołują uśmiech inne natomiast zgorszenie. Ulica Główna została zamieniona na ulicę Gówną, a Plac Szarych Szeregów na Plac SS. Niestety to nie primaaprilisowy żart pracowników Google, a robota internetowego wandala.

Z map Google korzystają niemal wszyscy i to przy różnych okazjach. Dlatego takie nazwy ulic to przykry i niesmaczny żart. Wprawdzie wyszukiwarka prawidłowo wyszukuje nazwy ulic, jednak na mapie odczytamy już nazwy po edycji.

Ktoś się zapyta jak to możliwe? Wszystko to za sprawą zaufania jakim Google obdarza użytkowników zapraszając ich do ulepszania serwisu, dając im możliwość poprawiania istniejących błędów. Darmowe usługi online często opierają się o pracę wolontariuszy, którzy poświęcają swój czas na udoskonalanie w tym przypadku map.

W ostatnim czasie Mapy Google udostępniły narzędzie, które dało możliwość edycji map. Odnalezienie go wcale nie jest intuicyjne i pewnie dlatego jeszcze nikt nie poprawił fejkowych nazw lubańskich ulic. Funkcja dostępna jest jedynie z poziomu aplikacji na smartfona wyposażonego w Androida.

Rozwijamy boczny pasek menu i wybieramy opcję „Prześlij opinię” następnie „Edytuj mapę” tam do wyboru mamy kilka funkcji w tym zgłoszenie nieprawidłowych informacji. Niestety narzędzie, które służyć ma rozwijaniu modułu map w tym przypadku zostało wykorzystane przez internetowych wandali.

Jako redakcja podjęliśmy kilka prób poprawienia nieprawidłowych nazw, jednak bez widocznych rezultatów.

Autor: red.
comments powered by Disqus