Piątek, 20 lipca 2018r.

Imieniny: Czeslawa, Hieronima, Małgorzaty

Strona główna / Miasto / W Lubaniu odkryto studnię pełną artefaktów

Kolekcja lubańskiej broni w XIX – wiecznej studni

W Lubaniu odkryto studnię pełną artefaktów

W Lubaniu odkryto studnię pełną artefaktów

Foto: eLuban.pl

Jeszcze nie przebrzmiały informacje o odkrytych na terenie Lubania poniemieckich sztolniach, a już mamy kolejne niezwykle ciekawe znalezisko. Wczoraj w trakcie prac archeologicznych w innej części miasta, wydobyto z XIX-wiecznej studni około 50 sztuk broni białej i palnej oraz wiele innych ciekawych artefaktów.

Znaleziska dokonano w studni należącej do nieistniejącego już budynku sali sportowej. Obecnie prowadzona jest tam budowa dużego parkingu, w związku z tym teren od samego początku objęty był nadzorem archeologicznym, pełnionym przez Muzeum Regionalne w Lubaniu.

 - W lutym 2018 Muzeum Regionalne dostało zlecenie na przeprowadzenie nadzoru archeologicznego w czasie prac budowlanych na placu przy ul. Piramowicza. Nadzór pełniony jest od początku inwestycji we wszystkich sektorach tego wykopu. Od początku było wiadomo, że na terenie budowy znajduje się XIX-wieczna studnia o głębokości około 7,5 metra. Oczywistym było, że jako jednostka pełniąca nadzór archeologiczny, będziemy musieli ją wyeksplorować. Te prace wykonaliśmy w dniach 3-4 kwietnia. W trakcie prac odkryliśmy depozyt w postaci zbioru broni białej i palnej przede wszystkim z XIX wieku i I wojny światowej. W studni znajdowały się również liczne przedwojenne hantle z pobliskiej sali sportowej oraz elementy radzieckiego uzbrojenia z czasów bitwy lubańskiej. Przedmioty zostały zdeponowane w magazynie zabytków i zostaną poddane konserwacji - mówi Łukasz Tekiela,  dyrektor Muzeum Regionalnego w Lubaniu. - Należy dodać, że prace były prowadzone zgodnie z metodyką prowadzenia badań archeologicznych. W bezpośrednim sąsiedztwie studni znaleziono również amunicję i inne przedmioty z okresu II wojny światowej. Wszystkich zainteresowanych większą liczbą informacji zapraszamy na konferencję prasową, która odbędzie się we wtorek 10 kwietnia o godz. 12:00 w Sali Ślubów lubańskiego ratusza. Wtedy także zostaną zaprezentowane wybrane zabytki - dodaje dyrektor muzeum.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że biała broń pochodzić może z dawnej sali pamięci, która była zlokalizowana w dzisiejszym budynku MOPS-u. Kolekcję najprawdopodobniej ukryto w ostatnich miesiącach II wojny światowej, tuż przed bitwą pancerną o Lubań.

Prace przy budowie parkingu z jednej strony elektryzują historycznymi znaleziskami, z drugiej dostarczyły emocji mieszkańcom ulic Piramowicza i Szkolnej. Dziś na plac budowy wkroczyli saperzy, aby usunąć znalezione podczas wykopalisk niewybuchy. W związku z zagrożeniem wybuchem dowódca patrolu rozminowania zarządził ewakuację około 70 osób zamieszkujących pobliskie budynki i pracujących w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. 

Podjęliśmy dziś jeden granat kalibru 82 mm, jest to radziecki granat moździerzowy z czasów II wojny światowej oraz czerep granatu moździerzowego, jedną lotkę czyli stabilizator granatu moździerzowego oraz granat polski wzór 33 - mówi dowódca Patrolu Rozminowania, st. chor. szt. Radosław Mazur z 23. Pułku Artylerii z Bolesławca. - Granat moździerzowy i granat ręczny nie były w najlepszym stanie, przy nieumiejętnym zachowaniu zagrożenie wybuchem było wysokie. Saperzy nie poprzestali na zabezpieczeniu granatów, przez kolejne kilkadziesiąt minut prowadzili poszukiwania przy użyciu urządzeń do wykrywania metali, gdyż w trakcie prac wydobyli kilkadziesiąt sztuk amunicji karabinowej również z czasów II wojny światowej.

Autor: red.
comments powered by Disqus