Sobota, 21 kwietnia 2018r.

Imieniny: Anzelma, Bartosza, Feliksa

Strona główna / Miasto / Tną drzewa w kociołku

"Ratowanie pomnika przyrody"

Tną drzewa w kociołku

Tną drzewa w kociołku

Foto: Mieszkańcy Lubania

Kolejne wycinki w parku na Kamiennej Górze ponownie wywołały poruszenie w mediach społecznościowych. Mieszkańcy Lubania widząc zdjęcia wyrżniętych drzew nie szczędzą gorzkich słów pod adresem włodarzy. O rewitalizacji parku pisaliśmy już kilkukrotnie, jak widać wciąż zbyt mało. Tym razem na medialne zamieszanie szybko zareagowały samorządowe służby informacyjne publikując tekst "Ratowanie pomnika przyrody".

Ratowanie pomnika przyrody

Przyszedł czas na kolejny etap rewitalizacji parku na Kamiennej Górze. Tym razem prace obejmują rejon dawnego kamieniołomu przy ul. Dąbrowskiego tzw. kociołka. Pionowe kamienne słupy bazaltowe – to właśnie wyróżnia ten obszar i jest jego najcenniejszym elementem przyrodniczym i krajobrazowym.

Ze względu na unikatowy charakter słupy te zostały niegdyś objęte przez wojewodę ochroną jako nieożywiony pomnik przyrody. Takie miejsca są bardzo interesujące i dla turystów, i dla wszystkich ludzi zainteresowanych przyrodą i geologią. Trzeba o nie jednak zadbać.

- Wieloletnie zaniedbania w zakresie utrzymania parku niestety doprowadziły do tego, że wiele kolumn ulega rozpadowi – relacjonuje Tomasz Bernacki, naczelnik Wydziału OŚiGP UM Lubań. – Powodem są wrastające w nie korzenie drzew. Odpadające fragmenty skał stanowią dodatkowe zagrożenie dla spacerowiczów. Również pomiędzy rumoszem skalnym wyrosło wiele samosiewów, z nich wiele już zasłaniających piękne kolumny bazaltowe.

Oznacza to, że przyszedł czas na zdecydowane ruchy.

- Projektantka rewitalizacji parku mgr Grażyna Polanica-Traczyńska w celu zabezpieczenia pomnika przyrody przed zniszczeniem, a także lepszej ekspozycji kolumn bazaltowych, wytypowała drzewa do usunięcia – mówi Tomasz Bernacki. – Rozwiązanie to zostało w pełni zaakceptowane przez mgr Przemysława Sałatowskiego specjalistę z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Jeleniej Górze od parków i zieleni zabytkowej i ostatecznie zatwierdzone przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (park w rejestrze zabytków). Prace prowadzone są przez firmę alpinistyczną, a drzewa wyznaczane zgodnie z projektem przez jego autorkę.

Wywiad z Grażyną Polanicą-Traczyńską o założeniach projektu rewitalizacji parku na Kamiennej Górze można przeczytać tutaj (link).

Warto wspomnieć przy tym, że w dalszej perspektywie czasowej, samorządowcy rozważają kilka pomysłów na upiększenie tego miejsca. Odnoszą się zarówno do lepszego wyeksponowania słupów bazaltowych, nadania kociołkowi specyficznej atmosfery czy wyczyszczenie i zagospodarowanie oczka wodnego. To jednak dalsze plany, tymczasem już wiadomo, że prace na terenie kociołka i okalających go zboczach będą kontynuowane w kolejnych sezonach zimowych.

Autor: ŁCR/red.
comments powered by Disqus